Altına olan talebin artması, fiyatları da yukarı çekmeye başladı. Ons altındaki pozitif seyir, gram altına da yansıdı ve gram altın 2512 liraya kadar yükseldi.

Küresel Piyasalar ve Merkez Bankaları: Parasal Sıkılaşmadan Parasal Gevşemeye

Küresel piyasalar, büyük merkez bankalarının hamlelerine odaklanmış durumda. Parasal sıkılaşma adımlarının yerini yavaş yavaş parasal gevşemeye bırakmaya hazırlanması, piyasalarda dikkatle izleniyor.

Avrupa Birliği'nin ardından ABD'de de faiz indirimi beklentileri artarken, Fed yetkilileri verilerin tek başına yeterli olmadığını ve sürekli izlenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Altın sahiplerine müjde! Altın sahiplerine müjde!

Altın fiyatlarındaki güçlenme, küresel piyasalarda dikkat çeken bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Son dönemde artan altın talebi, fiyatları yukarı yönlü hareketlendiriyor. Ons altın, güne 2391 dolar seviyesinden başladı ve gün içinde 2380 dolar ile 2391 dolar arasında dalgalanarak işlem gördü. Şu an itibarıyla ons altın 2381 dolar civarında alıcı buluyor. Gram altın ise gün içinde 2495 lira ile 2512 lira arasında işlem görerek, 2501 lira seviyelerinde işlem görüyor.

Küresel piyasalarda, özellikle büyük merkez bankalarının para politikalarındaki değişimler yakından takip ediliyor. Avrupa Birliği'nden sonra ABD'de de faiz indirim beklentileri artarken, Federal Rezerv yetkilileri verilerin devamlılığının önemine vurgu yapıyorlar. Bu durum, altın gibi güvenli liman varlıklarına olan talebi artırarak fiyatları destekliyor.

Türkiye'de ise Kapalıçarşı'da gram altın, alışta 2498 lira seviyesinden işlem görürken, satış fiyatı 2511 liraya kadar çıkıyor. Altın fiyatlarındaki bu yükseliş trendi, yatırımcılar arasında riskten kaçınma eğilimini artırıyor ve alternatif yatırım araçlarına yönelimi etkiliyor.

Küresel ekonomik belirsizlikler ve merkez bankalarının para politikalarındaki değişimler altın fiyatlarının seyrini etkilemeye devam ediyor. Yatırımcılar, piyasaların nabzını tutarken bu gelişmeleri yakından izlemeye devam edecekler.

Ons Altın ve Gram Altın Fiyatları

Ons altın güne 2391 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 2380 dolar, en yüksek ise 2391 dolar seviyeleri görüldü. Şu sıralar ons altın 2381 dolardan işlem görüyor.

Gram altın ise güne 2511 liradan başladı. Gün içinde en düşük 2495 lira, en yüksek de 2512 lira seviyelerini gördü. Şu an itibarıyla gram altın 2501 liradan alıcı buluyor.

Kapalıçarşı'da Altın Fiyatları

Kapalıçarşı'da gram altın 2498 liradan alınırken, 2511 liradan satılıyor.

Editör: Kader GÜL