Besiciler, sahte para kullanımını önlemek amacıyla kurbanlık alanlardan ödemelerini IBAN üzerinden yapmalarını talep ediyor.

Başkentte Kurban Pazarı Hareketliliği

Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya gelen besiciler, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını satışa sundu. Keçiören Bağlum Karşıyaka Mahallesi'nde kurulan pazarda, büyükbaş hayvanlar 50 bin ila 215 bin lira arasında, küçükbaş hayvanlar ise 8 bin ila 20 bin lira arasında alıcı buluyor.

Dolandırıcılığa Karşı IBAN'lı Önlem

Besici Sedat Yayla, Kırşehir'den getirdiği 75 hayvanın 60'ını sattığını belirtti. Bu yıl sahte parayla dolandırıcılığı önlemek amacıyla müşterilerinden IBAN üzerinden ödeme yapmalarını istediğini ifade etti. Müşteriler başlangıçta bu duruma temkinli yaklaşsa da sahte para riskine karşı IBAN kullanımının güvenli olduğu konusunda bilgilendirildiler.

Yüksek Girdi Maliyetleri Satışları Etkiliyor

Besici İsa Danacı, Çubuk'tan Ankara'ya 600 küçükbaş hayvan getirdi. Danacı, bu yıl kurban satışlarının önceki yıllara göre daha durgun geçtiğini söyledi. Maliyetlerin yüksek olması nedeniyle fiyatların düşmediğini, bu durumun da satışları olumsuz etkilediğini belirtti.

Vatandaşlar Son Günü Bekliyor

Çankırı'dan büyükbaş hayvanlarını getiren besici Ercan Gülle, çadırında bulunan 28 hayvandan 8'ini sattığını ifade etti. Gülle, vatandaşların kurbanlık almak için son günü beklediğini, bu yüzden hafta sonunun daha yoğun geçeceğini belirtti.

Pazarda En Ağır Kurbanlık: 1 Tonluk Dev

Kars'ın Kağızman ilçesinden gelen besici Emrah Bulut, pazardaki en ağır kurbanlığın sahibi. Yaklaşık 1 ton ağırlığındaki hayvanını 212 bin liradan satan Bulut, yoğunluğun ilk günlerde yüksek olduğunu, ancak vatandaşların artık son günü beklediğini söyledi. Yem fiyatlarının yüksekliği nedeniyle maliyetlerin düşmediğini, bu yüzden fiyatları düşüremediklerini belirtti.

Malatya’nın Yeşilyurt İlçesinde 4,2 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi Malatya’nın Yeşilyurt İlçesinde 4,2 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

IBAN Kullanımı Güven Sağlıyor

Kurban pazarlarında sahte parayla dolandırıcılığın önüne geçmek amacıyla IBAN üzerinden ödeme talep edilmesi, besicilere güven sağlıyor. Bu yeni yöntemle, besiciler hem kendi güvenliklerini artırıyor hem de alıcıların dolandırılma riskini en aza indiriyor.

Editör: Kader GÜL