Antalya'nın Serik ilçesi, geçtiğimiz gece dolu yağışının şiddeti altında kalarak ciddi zarar gördü. Aniden bastıran dolu yağışı, bölgedeki seralara ve tarım ürünlerine büyük zarar verdi.

Serik ilçesi çiftçileri, gece saat 23.00 sularında başlayan dolu yağışı karşısında hazırlıksız yakalandı. Seraların camları kırıldı, içlerinde yetişen domates, salatalık, patlıcan gibi ürünler ile açık bahçelerdeki nar ağaçları büyük zarar gördü. Sera sahibi Mehmet Teker, "1997 yılından bu yana sera işi yapıyorum, bu zamana kadar ben böyle bir şey görmedim. Ufak tefek dolu yağışı oluyordu ama böyle bir zararı olmamıştı" dedi.

Nar üreticisi Mehmet Karanfil, sabah geldiklerinde ağaçların altında 1 metrelik dolu biriktiğini belirterek, "Ne yapacağımızı şaşırdık. Dün 985 kilogram nar hasadı yaptım. 55 ağaçtan hiçbir şey kalmadı. Ceviz ağaçlarının yüzde 50'si de zarar gördü" diye konuştu.

Salatalık üreticisi Ramazan Küçüktat, "Gece saat 23.00 gibi dolu yağdı. Sabah baktığımızda seranın çok kötü olduğunu gördük. Allah'tan geldi, yapacak bir şey yok. Yaklaşık 150 bin lira zararımız var" şeklinde konuştu.

Domates üreticisi Feridun Teker, "Çiftçilerin yüzde 70'i zararda. Sabaha kadar aralıklarla yağdı. Benim seranın camları kırık durumda. Fidanlarım gitti, sera içerisine giremiyoruz. Allah'tan geldi, yapacak bir şey yok. Buna da şükür, en azından başımız sağ. Daha önce ufak tefek dolu yağışı olmuştu ama böylesini ilk kez yaşadım" açıklamasında bulundu.

Patlıcan üreticisi Talat Çeşme de, "Gece saatlerinde dolu yağışı meydana geldi. İçerisindeki patlıcanı, seranın camlarını, hiçbir şey koymadı. Yapılacak bir şey kalmadı. Sözün bittiği yerdeyiz" dedi.

Şahindere Şelalesi Nerede? Şahindere Şelalesi Nerede?

Bu felaket dolu yağışının ardından çiftçilerin büyük zarar görmesiyle sonuçlandı. Yetkililer, böyle durumlarda sigorta ve diğer önlemleri düşünerek çiftçileri bilinçlendirmeye çağırıyorlar.

Editör: Seniha BESLER