Van şehrinde, ikinci el araç fiyatlarında belirgin bir düşüş yaşanıyor. Bu düşüşün ana nedeni, ülke genelinde sıfır model araçların satışa çıkarılması. Sıfır araçların piyasaya çıkmasıyla birlikte, ikinci el araçlar için talep azalmış durumda. Bu durum, araç sahiplerini fiyatları aşağı çekmeye yönlendiriyor.

Cumartesi günleri, Tuşba ilçesindeki ikinci el açık oto pazarında büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Pazarda, araçlardaki fiyat düşüşü dikkat çekiyor. Ömer Akkaya isimli bir araç satıcısı, sıfır araçların etkisiyle ikinci el araç satışlarının düştüğünü belirtiyor. Daha önce 410 bin liraya satacağı aracını 360 bin liraya satışa çıkardığını ifade eden Akkaya, ancak bu fiyata rağmen aracını satamadığını söylüyor.Van'da İkinci El Araç Fiyatları Tuşba İlçesi Pazarı (2)Seçkin Alver isimli diğer bir araç satıcısı, ikinci el araç piyasasında bir panik havası olduğunu belirtiyor. Yatırımcılar, altın ve döviz yerine araca yatırım yapma konusunda endişeli bir atmosferde bulunuyor. Alver, "Şu an ikinci el araç almanın tam zamanıdır. Sene sonuna kadar piyasalarda bir düzelme olur diye düşünüyorum" diyor.

İnovasyonla Güçlenen Türk Sanayisi İnovasyonla Güçlenen Türk Sanayisi

Mevcut aracını satıp yeni bir araç almak isteyen Ramazan Güler isimli bir vatandaş, "İkinci el araç piyasası birkaç ay öncesine göre çok yüksekti, şimdi ise düşüş eğiliminde. Mevcut piyasada aracını satarlarsa daha kazançlı çıkıp, yüksek modelini alabilirler diye düşünüyorum" şeklinde konuşuyor.

Editör: Kader GÜL