Rusya-Kuzey Kore Askeri İş Birliği: Putin'in Tartışmalı Ziyareti Rusya-Kuzey Kore Askeri İş Birliği: Putin'in Tartışmalı Ziyareti

Dünya Genelinde Gündemdeki Barbie Filminin Yasaklandığı Ülke Sayısı Artıyor

Barbie filmi, bu yıl vizyona girdiği anda büyük bir çıkış yakalayarak en yüksek kar getiren ikinci film unvanını kazandı. Dünya genelinde ise hala konuşulmaya devam ediyor. Margot Robbie ve Ryan Gosling'in unutulmaz performanslarıyla dikkat çeken film, 21 Temmuz tarihinde seyirciyle buluştu ve o zamandan beri 1 milyar doları aşkın gişe hasılatına ulaştı.

Barbie filminin merkezinde, oyuncak Barbie bebek ve yakın arkadaşı Ken'in gerçek dünyada kimliklerini keşfetme serüveni yer alıyor. Ancak film, vizyona girmeden önce bile dünya genelinde tartışmaların odak noktası haline geldi. Vietnam, Temmuz ayının başlarında filmde Çin'in Güney Çin Denizi'nde iddia ettiği toprakları gösteren haritayı kullanmasından dolayı bir sahnesini yasakladı.

Barbie filminin büyük gişe başarısı, birçok ülkenin ilgisini çekse de, yasaklamalar da aynı hızla artıyor. Film, Barbie'nin kendi kimliğini bulma hikayesini anlatırken dünya çapında tartışmaları ve yasakları da beraberinde getiriyor.

Film Lübnan’da vizyona girmeyecek

Bu yılın ikinci en yüksek kar getiren filmi olmayı başaran Barbie filmi, Lübnan’da ise vizyona girmeyecek. Lübnan Kültür Bakanı Mohammad Mortada yaptığı yazılı açıklamada, "Barbie" filminin "eşcinselliği teşvik ettiği" ve dini değerlerle çeliştiği gerekçesiyle sinemalarda yayınlanmayacağını duyurdu. Açıklamada, filmin "eşcinselliği ve cinsel dönüşümü teşvik ettiği" ve aile biriminin önemini azaltarak "inanç ve ahlak değerleriyle çeliştiği" ifade edildi.
Film, Lübnan’ın ardından Kuveyt’te de yasaklandı. Kuveyt basınında yer alan haberde, Kuveyt'in "kamu etiğini" korumak için söz konusu kararı aldığı kaydedildi.
Lübnan, 2017 yılında “eşcinsel yürüyüş” gerçekleştirilmesine izin veren ilk Arap ülkesi olmuştu.

Pakistan’da gösterim ertelendi

Vietnam, Lübnan ve Kuveyt’te alınan yasak kararının ardından Pakistan’ın Pencap eyaletinde filmin gösterimi filmde “sakıncalı içerik” bulunduğu gerekçesiyle ertelendi. Geçtiğimiz ay açıklamayı yapan Pakistanlı yetkililer, sakıncalı içeriğin ne olduğuna ilişkin ise bir açıklama yapmadı.

Filipinler’de filme şartlı izin

Filmin vizyona girmesinin uzun süre tartışıldığı ülkelerden biri de Filipinler oldu. Ada ülkesi Filipinler, filmi yasaklamak yerine filmde yer aldığı iddia edilen Çin’in Güney Çin Denizi’nde hak iddia ettiği toprakları gösteren “dokuz-kesik çizgili” haritayı keserek yayınlama kararı aldı.

Editör: Çetin KEYDAL