Görüşmeye damga vuran araba diyaloğu: Çin lideri, Biden’a makam aracını böyle gösterdi!

ABD’nin California eyaletindeki zirveye, gündem başlıklarının yanı sıra araba diyaloğu da damga vurdu. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’in makam aracı ABD Başkanı Joe Biden’ın dikkatini böyle çekti. İşte o diyalog…

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ve ABD Başkanı Joe Biden, 15 Kasım 2023 tarihinde ABD’nin California eyaletine bağlı Santa Monica kentinde bir araya geldi. Görüşme sonrası Cinping’i uğurlamak için binadan birlikte çıktığı görülen Biden, Çin liderinin aracını gördüğü an “güzel bir araba” diyerek beğenisini dile getirdi.

Ardından ise ABD Başkanı Cinping’e, kendi makam aracı olan Cadillac One’dan bahsederek isminin “Canavar” (The Beast) olmasına vurgu yaptı.

Çin Devlet Başkanı, diğer yurt dışı ziyaretlerinde olduğu gibi California sokaklarında özel tasarlanmış resmi aracı olan Hongqi ile seyahat etti. 5 metre uzunlukta olduğu belirtilen araç, Çin’in Rolls Royce'u olarak da anılıyor.

Ömer Çelik ve Ecem Toplar'dan Sürpriz Evlilik Haberi Ömer Çelik ve Ecem Toplar'dan Sürpriz Evlilik Haberi

Devlet başkanlarına özel üretilen kurşun geçirmez camlarla donatılan Hongqi N701’in değerinin 700 bin dolar olduğu tahmin ediliyor. ABD Başkanı Biden’ın 10 tonluk makam aracı olan “Cadillac One” ise 1 buçuk milyon dolar değerinde.

İşte o diyaloğun ayrıntıları:

Biden: “Güzel bir araba. Çin’in Rolls Royce'u mu?”

Şi Jinping: “Evet, Hongqi. Bizim için çok önemli bir sembol. Geçmişimizi ve geleceğimizi temsil ediyor.”

Biden: “Çok etkileyici. Benim aracımın adı ‘Canavar’. O da oldukça sağlam.”

Şi Jinping: “Cadillac One’ı duymuştum. Çok güvenli bir araç olduğunu biliyorum.”

Biden: “Evet, öyle. Çok ağır. 10 ton civarında. Ama bu da onu daha güvenli yapıyor.”

Şi Jinping: “Elbette. Güvenlik her zaman önceliklidir.”

Biden: “Evet, öyle. Umarım bir gün sizin aracınızı da deneme fırsatım olur.”

Şi Jinping: “Tabii ki. Ben de sizin aracınızı görmek isterim.”

Görüşme sonrası iki lider, birbirlerine iyi yolculuklar dileyerek ayrıldı.

Bu diyalog, iki lider arasındaki sohbetlerin sıcak ve samimi bir ortamda geçtiğini gösteriyor. Ayrıca, iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin önemine de vurgu yapıyor.

Makam araçları, devlet başkanlarının ve yöneticilerin gücünün ve statüsünün bir göstergesi olarak görülüyor. Bu nedenle, bu tür araçların tasarımı ve özellikleri oldukça dikkat çekici oluyor.

Çin’in Hongqi N701’i, kırmızı rengiyle Çin Komünist Partisi’nin sembolünü temsil ediyor. Ayrıca, araçta bulunan kurşun geçirmez camlar, devlet başkanının güvenliğini sağlıyor.

ABD’nin Cadillac One’ı ise siyah rengiyle daha resmi bir görünüme sahip. Araç, 10 tonluk ağırlığıyla dünyanın en ağır makam araçlarından biri olarak kabul ediliyor.

Editör: Kader GÜL