BM Genel Kurulu, Filistin'in BM üyeliğinin BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) tekrar görüşülmesi ve Filistin'e gözlemci statüsünde olan bazı ilave haklar tanınması talep edilen karar tasarısını kabul etti. Oylama, BM Genel Kurulu'nda düzenlenen acil oturumda yapıldı ve Türkiye'nin yanı sıra 80'e yakın ülkenin ortak sunucusu olduğu karar tasarısı, 193 üyeli BM Genel Kurulu'nda 143 "evet" oyuyla kabul edildi. Tasarı 25 "çekimser" oy aldı. Aralarında ABD, Arjantin, Papua Yeni Gine, Çekya ve Macaristan'ın bulunduğu 9 ülke "hayır" oyu kullandı.

Filistin'in BM Üyeliği İçin Destek Artıyor

Kararda, "Filistin'in BM Şartı'nın 4. maddesi uyarınca BM'ye üyelik kriterlerini yerine getirdiği ve bu nedenle BM'ye üye olarak kabul edilmesi" gerektiğine dikkat çekildi. ABD'nin 18 Nisan'da tek bir üyenin Filistin'in BM'ye tam üyeliğini veto etmesine tepki gösterilen kararda, 12 Konsey üyesinin desteğinin altı çizildi. BMGK'ye bu çerçevede "olumlu" şekilde tekrar konuyu ele alması tavsiyesinde bulunularak, BM üyesi ülkelerin çoğunluğunun Filistin'in üyeliğine destek verdiği vurgulandı.

Filistin'in Hakları Artırılmalı

Filistin'in Genel Kurul oturumlarına, BM organları tarafından düzenlenen toplantılara ve BM konferanslarına katılımını sağlayacak şekilde bazı düzenlemelerin kabul edilmesi talep edilen kararda, bunun "istisnai olmak kaydıyla ve emsal teşkil etmeyecek şekilde" yapılması istendi. Kararda ayrıca, Filistin halkının kendi kaderini tayin etme ve devlet kurma hakkı bulunduğuna atıf yapılarak, BM Genel Sekreteri'ne kararın uygulanması için gerekli adımları atması çağrısı yer aldı.

İsrail'de Savaş Kabinesi Dağıldı: Netanyahu'dan Yeni İstişare Grubu İsrail'de Savaş Kabinesi Dağıldı: Netanyahu'dan Yeni İstişare Grubu

Barış İçin Uluslararası Hukukun Uygulanması Gerekiyor

Uluslararası toplumun gecikmeden 1967'de başlayan İsrail işgalini sonlandırmaya ilişkin çabalarını artırması çağrısı yapılan kararda, barışçıl ve kalıcı çözüm için uluslararası hukuk ve ilgili BM kararlarının uygulanması gerektiği belirtildi.

Bu karar, Filistin'in BM üyeliği için atılmış önemli bir adım olmasının yanı sıra, uluslararası toplumun Filistin'in haklarını tanıma ve destekleme konusundaki kararlılığını da göstermektedir. Bu gelişmeler, Filistin halkının adalet ve özgürlük mücadelesinde önemli bir destek olarak değerlendirilmektedir.

Editör: Kader GÜL