Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Türkiye'nin yaklaşık 10'da birinin Borsa yatırımcısı olduğunu belirterek, son 3 yılda sermaye piyasalarının Türkiye ekonomisine önemli katkı sağladığını söyledi.

Ergun, Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen Boğaziçi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, sermaye piyasalarının Türkiye ekonomisinin büyümesi ve kalkınması için önemli bir rol oynadığını belirtti.

Son 3 yılda 139 şirketin halka arzıyla 107 milyar TL kaynak sağlandığını hatırlatan Ergun, bu rakamın Türkiye ekonomisinin TL cinsinden finansmanında önemli bir katkı olduğunu söyledi.

Ergun, "Bu 139 şirketimiz son 3 yılda yatırımlarını ve ihracatını sermaye piyasası yoluyla TL ile finanse ettiler. Böylece kur riskini ve faiz riskini daha iyi yöneterek, daha sürdürülebilir yolla yatırım ve büyümelerini finanse ettiler" dedi.

Mastercard'dan Devrim: Online Alışverişlerde Kart Numarası Gerekmeyecek Mastercard'dan Devrim: Online Alışverişlerde Kart Numarası Gerekmeyecek

Borsa İstanbul'da yatırımcı sayısının da arttığını belirten Ergun, "8 milyon yatırımcıya ulaştık. Yani yaklaşık Türkiye'nin onda biri Borsa yatırımcısı" dedi.

Ergun, yatırımcıların yatırım yaparken uzun vadeli perspektifle bakarak ortaklık kültürü ile hareket etmesinin önemine dikkat çekti.

Bu yıl 7 milyar TL tutarında halka arzın görüldüğünü aktaran Ergun, "Sermaye piyasaları olarak son 3 yılda ciddi bir lig atladık. Cumhuriyet'imizin kuruluşunun 100. yılının birikimlerinin üzerine, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın koyduğu Türkiye Yüzyılı vizyonunda, ülkemizin ihracatının, yatırımının, istihdamının, büyümesinin ve kalkınmasının finansmanında sermaye piyasaları olarak daha fazla sorumluluk ve rol alacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Genç yatırımcıların Borsa'ya katılmasının önemine işaret eden Ergun, şunları söyledi:

"Lütfen sosyal medyaya itibar etmeyin, şirket açıklamasını KAP'tan takip edin. Gelin yatırımı oradan öğrenin. Finansal okuryazarlık konusunda daha çok çalışmalıyız, SPK bu konuya çok eğiliyor, biz de bu alanda önemli çalışmalar yapıyoruz."

Editör: Kader GÜL