Büyükçekmece Belediyesi'nde yaşanan rüşvet operasyonu, şehrimizin gündemini sarsan önemli bir olay olarak karşımıza çıktı. Belediye Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak'ın da aralarında bulunduğu 22 kişi, rüşvet almakla suçlanarak gözaltına alındı. Bu operasyon, şehrimizin geleceğini etkileyen usulsüzlüklerin ortaya çıkmasına vesile oldu.Büyükçekmece Belediyesi'nde Rüşvet Operasyonu (1)

Operasyonun Detayları

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, belediye personelleri hakkında rüşvet iddialarıyla soruşturma başlattı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, konuyla ilgili detaylı bir inceleme başlattı. İnşaat ruhsatlarıyla ilgili yapılan operasyonda, özellikle 8 milyar lira değerindeki 140 villanın inşasıyla ilgili çarpıcı tespitlere ulaşıldı.Büyükçekmece Belediyesi'nde Rüşvet Operasyonu

Pençe-Kilit Operasyonu'nda Şehit Verilen İstihkam Astsubay için Milli Yas Pençe-Kilit Operasyonu'nda Şehit Verilen İstihkam Astsubay için Milli Yas

Usulsüz Yapılara Ruhsat Verildi

Operasyonun detaylarına göre, bir inşaat firması tarafından Nisan 2024'te başlaması planlanan villaların inşasında bir dizi usulsüzlük tespit edildi. Temel atılmadan önce zorunlu fore kazıkların çakılmadığı, sismik kontrollerin yapılmadığı ve yapı denetçilerinin sahte raporlar düzenlediği belirlendi.

Belediye görevlilerinin, rüşvet karşılığında usulsüz yapılara inşaat ruhsatı verdiği ortaya çıktı. Operasyon kapsamında, raporlar üniversite öğretim görevlilerinden oluşan bir bilirkişi heyetine sunuldu. Heyet, 2 ayrı keşif raporu ve belediye ruhsatlarının sahte olduğuna dair bir rapor hazırlayarak operasyonun temelini oluşturdu.Büyükçekmece Belediyesi'nde Rüşvet Operasyonu (3)

Gözaltına Alınanlar ve Yapılan Aramalar

Operasyon kapsamında Belediye Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak ve İmar ve Şehircilik Müdürü A.Ç. dahil 22 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ise 2 ruhsatsız ateşli silah, 20 bin lira nakit para, 8 tam altın, 2 yarım altın, 43 çeyrek altın ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheliler, emniyet birimlerine teslim edilerek işlemler için beklemeye alındı.

Operasyonla ilgili son gelişmeleri aktararak, "İnşaat ruhsatı verilmemesi gereken yerlere para karşılığında ruhsat verildiği tespit edildi. Yapılan incelemede, kişilere verilen ruhsatların sahte olduğu belirlendi" dedi. Bu önemli ayrıntılar, operasyonun geniş çaplı ve detaylı bir şekilde planlandığını gösteriyor.Büyükçekmece Belediyesi'nde Rüşvet Operasyonu (4)

Şehrimizin Geleceği İçin Adım Atma Zamanı

Büyükçekmece Belediyesi'nde ortaya çıkan rüşvet skandalı, şehrimizin geleceği için büyük bir tehlike oluşturuyor. Usulsüzlüklerle mücadele edilmeden, şeffaf bir yönetim anlayışının benimsenmesi zor. Bu noktada, vatandaşlar olarak belediyelerimizin sorumluluklarını daha yakından takip etmeli ve bu tür olaylara karşı duyarlı olmalıyız.

Yaşanan bu olaylar, şehrimizin yönetim anlayışının gözden geçirilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Kamuoyu olarak bu tür durumlarla karşılaştığımızda, şeffaf bir şekilde bilgilendirilmek istiyoruz.

Editör: Kader GÜL