Büyükçekmece Belediyesi'ne yönelik yapılan rüşvet operasyonu, Cumhuriyet Halk Partili yönetimin altında gerçekleşti. Belediye Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak ve toplamda 22 kişi gözaltına alındı. Operasyon, 8 milyar liralık konut projesiyle ilgili şoke eden detayları gün yüzüne çıkardı.

Usulsüzlüklerin Perde Arkası

Soruşturma sırasında ortaya çıkan en dikkat çekici detaylardan biri, belediye görevlilerinin rüşvet karşılığında usulsüz inşaat projelerine izin verdiği villalardı. Şaşırtıcı bir şekilde, bu villalara temel bile atılmamıştı. Sismik kontrollerin yapılmadığı, gözetim ve denetimin olmadığı bu ölüm villaları, skandalın boyutlarını gözler önüne seriyor.

Skandalın Boyutları

Soruşturma kapsamında, 144 adet lüks villanın yapıldığı bölgede, 8 milyar liralık konut projesinde usulsüz inşaata izin verildiği ortaya çıktı. Belediye görevlilerinin rüşvet alarak ruhsat verdiği villalarda yapı denetim firmasının da sahte raporlar düzenleyerek kontrol yapmadığı belirlendi.

Ölüm Villaları Piyasası

Bu skandalın gölgesinde, "4 Mevsim İstanbul" projesi adı altında tamamlanan villaların ölüme davetiye çıkardığı anlaşıldı. Projenin temel atılmadan, fore kazıklar çakılmadan, hatta sismik kontroller yapılmadan 60 milyon TL'ye satıldığı ortaya çıktı. Havuzlu villaların internet üzerinden 50-60 milyon lira ve üzerinde satıldığı bu projede, sismik verilerin dikkate alınmadığı iddiaları gündeme geldi.

Gözaltına Alınan İsimlerin Geçmişi

Belediye başkan yardımcısı Nuraydın Sak'ın daha önce Eresin Hotel sahibi Bircan Eresin'den nakit rüşvet aldığı ve bu nedenle 2 yıl hapse mahkûm olduğu belirlendi. Skandalın patlak vermesi sonrasında belediye önünde toplanan kalabalık, gözaltına alınanlara destek verirken, A Haber Muhabiri Ahmet Nazif Vural'ın kalabalık tarafından saldırıya uğradığı olay yaşandı.

Medyanın Tepkisi

Olayın ardından İletişim Platformu Derneği, saldırıyı kınayarak muhabir Ahmet Nazif Vural'a ve Turkuvaz Medya'ya geçmiş olsun dileklerini iletti. Başsavcılığın olaya müdahale etmesi sonucunda 3 kişi gözaltına alındı.

75 İlde Dev Operasyon: 1819 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı 75 İlde Dev Operasyon: 1819 Şüpheli Hakkında İşlem Yapıldı

Usulsüzlüklerin, rüşvetin ve kontrolsüz inşaat projelerinin ortaya çıkması, belediye yönetiminin ciddiyetini sorgulatıyor. Bu skandal, Türkiye genelinde konuşulan ve araştırılan bir konu haline gelmiştir.

Editör: Kader GÜL