Altın sahiplerine müjde! Altın sahiplerine müjde!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Edirne'de düzenlenen 'İş Dünyası Buluşması'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik performansı ve enflasyonla mücadele konusundaki gelişmelere değindi. Yılmaz, yıllık enflasyonun Haziran ayında 3.8 puan azalarak %71,6 seviyesine düştüğünü belirterek, Temmuz ve Ağustos aylarında enflasyonun hızla gerileyeceğini vurguladı.

"Temmuz ve Ağustos'ta Enflasyon Hızla Düşecek"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda yaptığı konuşmada, pandeminin ekonomik etkilerinden bahsederek, dünya ekonomisinin pandemi sonrası toparlanma sürecinde olduğunu ifade etti. Yılmaz, dünya ekonomisinin 2020-2022 döneminde %3.6 oranında büyüdüğünü, ancak pandemi etkisiyle bu büyüme hızının düştüğünü belirtti. Türkiye'nin bu süreçte büyüme açısından iyi bir performans sergilediğini ve 2023 yılında %4.5 büyüme oranına ulaştığını kaydetti.

Yılmaz, enflasyonla mücadelede üç dönemli bir strateji benimsediklerini, geçiş sürecini tamamladıklarını ve dezenflasyon sürecine geçtiklerini belirterek, "Haziran ayında aylık enflasyon %1.64 geldi. Yıllık enflasyon ise 3.8 puan azalarak %71,6 oldu. Temmuz ve Ağustos ayları geldiğinde göreceksiniz, çok daha hızlı yıllık enflasyon gerileyecek. Temmuzda %60'lar civarına, Ağustos'ta ise %50'ler civarına gerileyen bir enflasyon göreceksiniz" dedi.

"Üretim ve İhracat Odaklı Büyüme"

Türkiye'nin büyüme stratejisine de değinen Yılmaz, tüketim yerine üretim ve ihracat odaklı bir büyüme modelini benimsediklerini ifade etti. "Daha çok üretimden, ihracattan kaynaklanan büyüme gayreti içindeyiz. Bir taraftan enflasyonu düşürürken, bir taraftan da büyümeyi ve istihdamı korumak istiyoruz" dedi. Yılmaz, Türkiye'nin nominal dolar bazında dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu ve satın alma gücü paritesine göre ise 11. büyük ekonomi konumunda bulunduğunu belirtti.

"Merkez Bankası Rezervleri Güçleniyor"

Merkez Bankası rezervlerindeki olumlu gelişmelere de dikkat çeken Yılmaz, rezervlerin 98,5 milyar dolardan 143 milyar dolara yükseldiğini belirtti. "Rezervlerin güçlenmesi, riskleri düşürüp ülkemizi daha avantajlı ve emin bir konuma taşımak açısından çok önemli" dedi.

"Afet Bölgelerinde Rehabilitasyon Çalışmaları Sürüyor"

Geçtiğimiz yıl yaşanan büyük afetin ardından yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Yılmaz, afet bölgelerinin kalıcı olarak rehabilite edilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. "Kalıcı konutların inşası, tahrip olan altyapıların yenilenmesi ve sosyoekonomik kalkınma çalışmalarına odaklanıyoruz. Bu çalışmalar için 104 milyar dolar gibi bir maliyetle karşı karşıyayız" dedi.

Üretim ve ihracat odaklı büyüme stratejisi ve Merkez Bankası rezervlerindeki olumlu gelişmeler, Türkiye'nin ekonomik geleceği için umut verici bir tablo sunuyor.

Editör: Kader GÜL