Hutbe okuma konusundaki anlaşmazlık, sosyal medyada geniş bir şekilde tartışılmış ve kamuoyunda büyük ilgi görmüştür.

Olayın Gelişimi

Cuma namazı için camiye giden Kaymakam Burak Akeller'in, imam M.K.'nin hutbede şehitlerle ilgili bölümü eksik okuması üzerine yaşanan olay, mikrofonla darp şeklinde gelişmiştir. İddialara göre, kaymakamın uyarısı sonucu imam M.K., Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gönderdiği metni eksiksiz bir şekilde okumuştur.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın Açıklaması

Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştır:

"Diyarbakır-Kulp Kaymakamımız Burak Akeller Cuma Hutbesi'nde “şehitlerimiz ile ilgili kısmı okumayan” cami imamına okuması için hatırlatmada bulunmuş ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gönderdiği metnin tam okumasını sağlamıştır. Yaşanan olay sonrası gündeme getirilen iddialarla ilgili Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır. İncelemenin sonucu beklenmeden kimi sosyal medya hesaplarınca yapılan yorum ve eleştiriler maksatlıdır. Konuyu yakından takip ediyoruz."

Valilik ve Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Soruşturma Açıklamaları

Diyarbakır Valiliği, olayın ardından bazı sosyal medya hesapları ve sendikaların talepleri üzerine soruşturma başlatmıştır. Valilik tarafından yapılan açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında Kulp Kaymakamı ve ilçede görev yapan bir cami imamı arasında yaşandığı iddia edilen olaya ilişkin adli ve idari tahkikat başlatılmıştır" denilmiştir.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yaparak, "Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde dün bir camimizde cuma namazı sırasında yaşandığı iddia edilen olayla ilgili Başkanlığımız tarafından inceleme başlatılarak müfettiş görevlendirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerini kullanmıştır.

Müfettiş Görevlendirilmesi ve İnceleme Süreci

Olayın ciddiyeti üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı, inceleme başlatarak müfettiş görevlendirmiştir. Kamuoyuna yapılan açıklama, sürecin adil bir şekilde yürütüldüğünü ve gerekli incelemelerin titizlikle gerçekleştirildiğini vurgulamıştır.

Bağlar Belediyespor'dan Azad Baran'a Teklif Bağlar Belediyespor'dan Azad Baran'a Teklif

Diyarbakır’ın Kulp İlçesi'nde yaşanan Kaymakam-İmam tartışması, kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştır. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın konuya ilişkin açıklamaları ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın başlattığı inceleme süreci, olayın detaylı bir şekilde ele alındığını göstermektedir. Toplumun hassas olduğu konularda, devletin ve ilgili kurumların hızlı ve etkili müdahaleleri, güvenilirliği artırmaktadır.

Editör: Kader GÜL