Besin alerjileri, son yıllarda özellikle bebeklik ve çocukluk çağında artış gösteren önemli bir sağlık sorunu. Bu artışa bağlı olarak ebeveynlerin bu konuda bilgi sahibi olması ve gerekli önlemleri alması büyük önem taşıyor.

Besin alerjileri, vücudun belirli besinlere karşı gösterdiği anormal bağışıklık tepkisidir. Bu tepki sonucunda ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık, egzama gibi belirtiler görülebileceği gibi, bulantı, kusma, ishal, öksürük, hırıltı, nefes darlığı, tansiyon düşmesi, bayılma, fenalık hissi gibi daha ciddi belirtiler de ortaya çıkabilir. Hatta anafilaksi olarak adlandırılan ve hayatı tehdit eden bir reaksiyon da gelişebilir.

Besin alerjilerine en sık neden olan besinler süt, yumurta, kuruyemiş, susam, buğday, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleridir. Bu besinlere karşı alerjisi olan kişilerin bu besinleri tüketmesi durumunda yukarıda bahsedilen belirtilerin ortaya çıkması mümkündür.

Besin alerjisi tanısı, öncelikle hastanın öyküsü ve fizik muayenesi ile konulur. Daha sonra gerekli durumlarda kan testleri, deri testleri veya endoskopi gibi tetkikler yapılabilir.

Besin alerjisinde tedavi, alerjiye neden olan besinin diyetten çıkarılması ile yapılır. Alerji yapan besin, çocukluk çağında genellikle 3 yaşına kadar azalır. Ancak bazı besinlere karşı alerjiler yetişkinlik döneminde de devam edebilir.

Besin alerjisi olan çocukların aileleri, bu konuda bilgili ve bilinçli olmalıdır. Bu besinleri tüketmemeleri konusunda dikkatli olmalı ve acil durumlarda adrenalin oto enjektörü uygulaması konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar.

Boğaz Yanmasının Diğer Sindirim Sistemi Problemleri ile İlişkisi Boğaz Yanmasının Diğer Sindirim Sistemi Problemleri ile İlişkisi

Besin alerjilerini önlemek için alınabilecek bazı önlemler şunlardır:

Anne sütü ile beslenme, besin alerjisi riskini azaltır.
Bebeklere erken yaşta ek besin verilmeye başlanmalıdır.
Ailesinde besin alerjisi olan çocukların, alerjiye neden olabilecek besinlere karşı daha dikkatli olması gerekir.
Besinlerin etiketleri dikkatlice okunmalı ve alerjiye neden olabilecek besinler tüketilmemelidir.
Besin alerjisi, ciddi bir sağlık sorunudur. Bu konuda bilgi sahibi olmak ve gerekli önlemleri almak, çocukların sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişmesini sağlamak için önemlidir.

Editör: Kader GÜL