Yatmadan önce bir kaşık limonlu sirke içerseniz...

İşte uyumadan önce elma sirkesi içmek için 11 neden…

Mutfakta ve yüzlerce yıldır tıbbi amaçlar için kullanılan elma sirkesi, tam bir şifa deposudur. Kilo kaybı, kan şekeri kontrolü ve antibakteriyel etkiler gibi çeşitli faydalar sunan elma sirkesinin antioksidan özelliği oldukça yüksektir. Bu nedenle birçok ilacın gösterdiği etkiye sahip olan elma sirkesini çeşitli hastalıkları önlemek ve hastalıkların olası etkisini azaltmak için tüketebilirsiniz. Ancak elma sirkesini tek başına içmeniz önerilmez çünkü elma sirkesi, saf halde tüketildiğinde midenizde ekşimeye neden olur. Mide problemlerini önlemek ve diğer hastalıklara çare bulmak için elma sirkesini içme suyuyla inceltmeniz daha sağlıklı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Bunun için 1 tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içine ekleyip karıştırmanız yeterli. Peki yatmadan önce içeceğiniz sadece bir çay kaşığı sirkeli limonun faydalarını biliyor musunuz? Bolca C vitamini içeren elma sirkesi tüketildiğinde bağırsaklar uyarılır ve çalışmaya başlar. Son günlerde kabızlık ya da şişkinlik gibi problemler yaşıyorsanız yemekten sonra 1 bardak elma sirkesiyle karışık su için. Böylece bağırsaklarınız hareketlenecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

PARAZİTLERİ TEMİZLER

Zaman zaman vücudun belirli bölgelerinde parazitler oluşabilir. Genellikle bağırsaklarda üreyen bağırsak parazitleri, kişiyi zor durumda bırakır. İshal, karın ağrısı ve kaşıntı gibi şikayetlerle meydana gelen parazitleri temizlemenin en doğal yolu elma sirkesi içmektir.

AĞRILARI HAFİFLETİR

Elma sirkesi, yapısında bulunan antioksidanlar sayesinde vücudunuzdaki ağrıları dindirir. Kan dolaşımını hızlandırır ve ağrı hissedilen bölgeyi rahatlatır. Kendinizi kötü hissettiğiniz günlerde elma sirkesi içerek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Uyumadan önce elma sirkesi içmek için 11 harika neden 

AĞIZ KOKUSUNU ÖNLER

Diyelim ki ağız kokusundan muzdaripsiniz ve bir türlü bu kokuyu gideremiyorsunuz.

Burada da yardımınıza elma sirkesi koşuyor. Bakteriler ağız kokusunun ana nedendir ve elma suyu sirkesi onları savaşır. Eğer sabah kötü bir ağız kokusu ile uyanıyorsanız, ağzınızda oluşan kokuyu engellemek için uyumadan hemen önce 2 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 su bardağı ılık su karışımı içmeniz önerilir. Ayrıca 1 bardak elma sirkesi ve ılık su karışımı içmek, ağız içinde oluşacak iltihabı da engeller.

ŞİŞKİNLİĞİ VE HAZIMSIZLIĞI ÖNLER

Tırnak Düşmesi ve Beslenme: Hangi Besinler Tırnak Sağlığını Destekliyor? Tırnak Düşmesi ve Beslenme: Hangi Besinler Tırnak Sağlığını Destekliyor?

Elma sirkesinin asidik yapısı, karın şişkinliğine ve hazımsızlığa iyi gelerek, hazımsızlığa bağlı uyku sorunlarını önler. Bunun için yapmanız gereken şey, bir bardak oda sıcaklığındaki içme suyuna bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketmek. Yatmadan yarım saat önce içebilirsiniz.

VÜCUDU TOKSİNLERDEN ARINDIRIR

Toksinler, vücudunuza zarar veren ve vücudunuzu oldukça yoran maddelerdir. Eğer ödem, ağrı, iltihap ya da ağırlık hissediyorsanız elma sirkesini suya ekleyip içme zamanınız gelmiş demektir. Elma sirkesi içerek vücudunuzu toksinlerden doğal şekilde arındırmış olacaksınız. Böylece kendinizi daha iyi hissederken sağlıklı bir bedene de kavuşacaksınız.

Editör: Kader GÜL