SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklileri için Ocak ayında enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile birlikte maaşlarda önemli artışlar yaşanmıştı.

Temmuz zammında da enflasyon farkı dikkate alınacak. Memurlar için toplu sözleşme zammı da eklenecek.

En düşük emekli maaşı Ocak ayında 10 bin liraya yükseltilmişti. Temmuz ayında taban maaşta yeni bir artış gündeme gelebilir.

Seyyanen zam formülü ise özellikle kök maaşı taban maaşın altında kalan emekliler için sıfır zam almalarını önlemek için masaya yatırıldı. Bu formül ile kök maaşlar belli bir seviyeye çıkarılarak ardından enflasyon farkı ve diğer zamlar uygulanabilecek.

Son dakika gelişmelere göre:

Banka Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır? Banka Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır?
  • Haziran ayı enflasyon rakamları 3 Temmuz'da açıklanacak. Bu rakamlara göre 6 aylık enflasyon farkı netleşecek.
  • Refah payı ihtimali de değerlendiriliyor. Ocak ayında enflasyon farkına ek olarak refah payı ile zam oranları %49,25'e yükseltilmişti. Temmuz ayında da refah payı eklenmesi gündemede.
  • Memur emeklileri ile SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin zam oranları eşitlenebilir. Ocak ayında memur emeklilerinin zam oranı yüksek çıkmış, sonradan SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin zamları memurlarla eşitlenmişti. Temmuz ayında ise SSK ve BAĞ-KUR zam oranları yüksek çıkabilir ve memur emeklilerinin oranları diğer kesimlerle eşitlenebilir.
  • Kök maaşlarda 13-15 bin lira arasında bir artış bekleniyor. Taban maaşın yeniden belirlenmesi gündemde.
  • Türkiye Emekliler Derneği 15 bin TL'lik seyyanen zam talebini açıkladı. Kök aylıklarda taban maaşa kadar seyyanen artış ve ardından enflasyon farkı eklenmesi isteniyor.

Emekli maaş zammı ile ilgili tüm detaylar 3 Temmuz'da netleşecek.

Editör: Kader GÜL