Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP'ye sert eleştirilerde bulunarak emeklilerin ekonomik zorluklarına dikkat çekti. Bu içerik, Türkiye'nin önde gelen haber kaynaklarından biri olan Cumhuriyet tarafından aktarılan bilgileri içermektedir.

Özel'in Eleştirileri

Emeklilerin ekonomik durumunun zorluğuna vurgu yapan Özgür Özel, "Emeklilere bunu yaşatanlara yazıklar olsun" ifadelerini kullandı. Özel, yurt dışında ve Türkiye'de yaşayan emekliler arasında yapılan kıyaslama ile ilginç bir örnek verdi. Almanya'dan emekli olan birinin Türkiye'ye gelip tatil yapabildiğini, ancak Türkiye'de emekli olan birinin dahi gönül rahatlığıyla alışveriş yapamadığını belirtti.

Enflasyon ve Emekliler

Özel'in konuşmasında vurguladığı bir diğer önemli konu, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verisi oldu. Emeklilerin en büyük sorunlarından biri olarak belirtilen bu durum için Özel, "Bu ülkenin emeklilerine bunu yaşatanlara yazıklar olsun" şeklinde sert bir eleştiri yaptı.

Emekli Maaşı Artışı ve Çalışan Emekliler

Emeklilere verilen 5 bin liralık zammın detaylarına da değinen Özgür Özel, ilk etapta sadece çalışmayan emeklilere verildiğini ancak daha sonra bu artışın tüm emeklilere yayılacağını belirtti. Çalışan emekliler konusunda ise Özel, "Bir emekli niye çalışır, işsiz evlat varsa torununa bakmak için çalışır. Üniversitede çocuğu varsa ona harçlık göndermek için çalışır" dedi.

2024 Engelli Araç Fiyatları: En Yeni Fiyat Değişiklikleri 2024 Engelli Araç Fiyatları: En Yeni Fiyat Değişiklikleri

Özel'in Açıklamalarından Satır Başları

Özgür Özel'in konuşmasından çarpıcı satır başları şu şekilde:

  • "Bu seneyi emekli yılı ilan ettiler, emekli yılının başında emekliyle dalga geçecek rakamlar ilan ettiler."
  • "Anayasanın hiçe sayıldığı bir yerde, kanunların hükmünün olmadığı bir yerde, hak aramanın ortadan kalktığı bir yerde ekonominin bu halde olmasına kimse şaşmasın."
  • "Hans’ın muadili emekli Hasan… Hans, Almanya’dan Manavgat’a tatile gelirken, emekli Hasan bırak Manavgat’a tatile gitmeyi parka çıkmaya, manava gitmeye korkuyor."

Hayat Pahalılığı ve Enflasyon Gerçeği

Özel, konuşmasında hayat pahalılığı, enflasyon ve ekonominin derin tahlilleri yerine, yaşanan güncel sorunlara odaklandı. Gıda fiyatlarının artışına dikkat çeken Özel, "200 liralık koyun eti 538 liraya çıktı mı? Aksini iddia eden var mı?" şeklinde sorular yöneltti. Ayrıca, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları ile piyasa fiyatları arasındaki çelişkiyi vurguladı.

Bugünkü emekliler buluşması programında CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in yaptığı konuşma, ülkedeki emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çekiyor. Özel'in sert ve etkileyici ifadeleri, emeklilerin taleplerini daha geniş bir kitleye duyurmayı amaçlıyor.

Editör: Kader GÜL