Emekli maaş zammı son dakika gelişmeleri

Emekli maaş zammı son dakika gelişmeleri, Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından yeniden gündeme geldi. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin ardından emekli zammında 5 aylık enflasyon farkı netleşti. Temmuz, Ağustos, Eylül , Ekim ve Kasım aylarının 5 aylık enflasyon farkı yüzde 33,66 olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamada işçi emeklilerinin de kademeli zamdan yararlanması bekleniyor. İşte 2024 Ocak emekli zammı ile en düşük emekli maaşında son durum...

5 aylık enflasyon farkı netleşti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayında tüketici fiyatlarına göre aylık enflasyonu yüzde 3.28, 11 aylık enflasyonu yüzde 60.09, yıllık enflasyonu da yüzde 61.98 olarak açıkladı. Temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon yüzde 35.24 olarak gerçekleşti. Bu durumda SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları için beş aylık dönemde yüzde 35.24 oranında enflasyon farkı ortaya çıktı.

Yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olursa...

Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program'da (OVP) yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olarak öngörülmüştü. Enflasyon oranı Kasım sonu itibarıyla yüzde 61,98 oldu.

Yıl sonu enflasyonu Merkez Bankası’nın tahmin ettiği gibi yüzde 65 düzeyinde gerçekleşirse SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ocak ayında yüzde 37.76 oranında enflasyon farkı kadar zam yapılacak. Memur ve emekli memur maaşları ise yüzde 49.45 oranında artacak.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Sıfır Faizli 150 Bin Lira Evlilik Kredisi: Başvurular Hızla Alınıyor Sıfır Faizli 150 Bin Lira Evlilik Kredisi: Başvurular Hızla Alınıyor

Merkez Bankası’nın ikinci altı aylık enflasyon tahmini yüzde 31.92 seviyesini buldu. Buna göre; en düşük emekli maaşına yüzde 40-45'ler seviyesinde zam gelebileceği öngörülüyor.

Emeklilere refah payı da verilebileceği belirtiliyor

Hükümetin bu oranların üzerine refah payı ekleme ihtimali de bulunuyor. Zira en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarılmasının ardından prim gün sayıları daha fazla olduğu halde maaşları normalde 7 - 8 bin lira olan emekliler aleyhine bir durum doğmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan da söz konusu durumun düzeltileceğine ilişkin mesajlar vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilere müjde

Geçtiğimiz haftalarda Kabine Toplantısı'nın ardından kamera karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli zammıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emekli zammı açıklaması:

"Yılbaşında emeklilerimizin durumunu tekrar gözden geçirip her türlü fedakarlığı sergileyeceğiz. Bu kararın hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, zenginleştikçe ortaya çıkacak kaynağı milletimizin her kesimi ile paylaşma ilkemizi doğalgazdan, emekli maaşlarına kadar hayata geçirmeyi sürdüreceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklaması emeklileri umutlandırdı. 2024 Ocak ayında emeklilere yapılacak zam oranlarının daha yüksek olması bekleniyor.

En düşük emekli maaşı için yapılan tahminler, prim gün sayısına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin, 20 yıl prim ödemiş bir işçi emeklisi için en düşük emekli maaşı 7 bin 500 liranın altındaysa, bu emekliye yüzde 40-45'lik zam oranı uygulanırsa maaşı 10 bin liraya kadar çıkabilir.
Emeklilere refah payı verilmesi durumunda, bu payın miktarı da emeklinin gelirine göre değişebilir. Örneğin, geliri yüksek olan bir emekliye refah payı verilmeyebilirken, geliri düşük olan bir emekliye daha yüksek bir refah payı verilebilir.

20 yıl prim ödemiş bir işçi emeklisi, 2023 yılı sonu itibarıyla 5 bin lira emekli maaşı alıyorsa, 2024 Ocak ayında yapılacak zamla birlikte maaşı 7 bin 500 liraya yükselecek. Yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olursa, bu emeklinin maaşı 10 bin liraya kadar çıkabilir.
30 yıl prim

Editör: Kader GÜL