Her bebek için ilk 6 ay en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Bir bebeğin hızla gelişim gösterdiği dönem ilk dört aylık dönemlik olarak gösterilmektedir. Peki bu dönemlerde emziren anne ne zaman kilo vermeye başlar? Özellikle anne sütü alan çocuklarda ilk 6 ay ek gıdaya başlanmamaktadır. Bu yüzden de anneler bu süreçte doğum kilolarından nasıl kurtulacaklarını düşünmektedir.

Doğum Kiloları Ne Kadar Sürede Verilmeli?

Emziren anneler diyet yapmak istese de her diyet emziren bir anne için uygun değildir. Hem yeni doğum yaptıysanız hem de bebeğinizi emziriyorsanız hızla kilo vermeniz çok zararlıdır. Hızla ve kontrolsüzce kilo verildiğinde vitamin eksiklikleri meydana gelebilir. Bu da vücut direncinin düşmesine neden olur ve hastalıklara davetiye çıkarır.

Ne kadar kilo verildiği ve ne hızla kilo verildiği, emziren anne diyet listesinde en önemli noktalardır. Haftada maksimum yarım kilo verilmesi hem vücudu kötü etkilememekte hem de anne sütü değerini azaltmamaktadır. Toplamda ne kadar kilo vermesi gerektiği de annenin toplam kilosuna bağlı olarak değişmektedir.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Annenin vücut kitle endeksine bağlı olarak gebelikte kilo alımı değişmektedir. Hekimler ve ebelerin tavsiye ettiği şekilde, vücut kitle endeksi 18 olan gebeler 18 kiloya kadar alabilirler. Elbette ki hızla kilo almakta da gebelikte tehlike arz edebilir bu yüzden de kontrollü ve yavaş yavaş kilo almak hem bebeğin hem de annenin sağlığı için en doğrusudur.

Gebelikte alınan bir kısmı doğum esnasında zaten verilmektedir. Kalan kiloların verilme süreci de anneden anneye değişebilmektedir. Hızla verilen kiloda vitamin eksikliği dışında yorgunluk, baş ağrısı ve stres meydana gelmektedir.

Makyajda Doğal Görünümlü Kapatıcı Uygulama Teknikleri Makyajda Doğal Görünümlü Kapatıcı Uygulama Teknikleri

Emzirme döneminde anneler çok fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden de süt çok gelsin diye çok fazla yemek yenmesi gerektiği hurafesi bulunmaktadır. Nasıl ağır diyetler yapmak zararlıysa çok fazla yemek de bu süreçte zararlıdır. Emziren anneler için önemli olan yeterli ve dengeli beslenmektir.

Emziren Annelere Diyet Önerileri

Kilo verirken kas kaybı yaşamamak için dengeli beslenmek adına protein ağırlıklı besinler tüketmeye dikkat edilmelidir. En önemli protein kaynaklarından biri olan balığı haftada en az bir kez tüketebilirsiniz. Bunun dışında kurubaklagiller de önemli bir protein kaynağıdır.

Kilo verirken sütünüzün verimliliğini de arttırmak için B12 vitamini barındıran yiyecekleri de tüketmeye dikkat ediniz. Yumurta ve yağsız kırmızı et B12 vitamini açısından zengindir. Hepsinden önce hekimler ve ebeler tarafından emziren anne diyeti listesinde ilk sırada bol sıvı tüketin ibaresi yer alır.

Editör: Egemen KEYDAL