Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından, Türkiye'nin Malta'da düzenlenecek barış görüşmelerine katılacağını duyurdu. Zelenski, Erdoğan'a Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediği için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Kritik Açıklamalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Kritik Açıklamalar

Malta'daki Barış Formülü görüşmelerinin bir sonraki turunu tartıştıklarını belirten Zelenski, Türkiye'nin bu görüşmelere otoriter sesi ve duruşuyla katılacağını ifade etti. Ayrıca, Rusya'nın Karadeniz Tahıl Girişimi'ni engellemesine rağmen Ukrayna'nın küresel gıda güvenliği garantörü olarak rolünü sürdürdüğünü vurguladı. Zelenski ve Erdoğan, Orta Doğu konularını ele aldı ve sivillerin korunması ile insani hukuka saygının sağlanması konusunda mutabakata vardı.

Gelecek hafta Malta'da yapılacak Barış Formülü toplantısına hazırlık yapmak için aktif olarak çalıştıklarını belirten Zelenski, dünyanın dört bir yanından birçok etkili ülkenin katılacağını ve katılımcı sayısının her geçen gün arttığını söyledi; şu anda 50'den fazla ülkenin katılmasının beklendiğini belirtti.

Editör: Kader GÜL