Aileler, çocuklarına isim seçerken genellikle isimlerin anlamlarına büyük önem verirler. Bu nedenle, özellikle yeni popüler olan isimlerin anlamları da merak edilir. Son dönemlerde sıkça duyulan isimlerden biri de Eslem ismidir. Peki, Eslem isminin anlamı nedir? Kur'an'da geçiyor mu? İşte Eslem ismiyle ilgili merak edilenler...

Emeklilik Planı Nasıl Oluşturulur? Emeklilik Planı Nasıl Oluşturulur?

Eslem İsmi ve Anlamı

Bazı aileler, isim seçerken ismin Kur'an'da geçip geçmediğine de dikkat ederler. Eslem ismi, Kur'an-ı Kerim'de Bakara 131, Nisa 125, Saffat 103 ve Enam 14. ayetlerinde geçmektedir. Dolayısıyla bu isim, İslam kültürüne önem veren aileler için anlamlı bir tercih olabilir.

Eslem İsmi ve Analizi

İsimlerin analizi, kişinin karakter özelliklerini anlamaya yardımcı olabilir. Eslem isminin analizi şu şekildedir:

  • E: Sorunlardan kurtulmak için mücadele eden
  • S: Hayalperest ve hayal kurmayı seven
  • L: Sanatsal yeteneği olan ve becerikli
  • E: Sorunlardan kurtulmak için mücadele eden
  • M: Ticarete yatkın

Eslem ismine sahip kişiler genellikle sorunlara karşı mücadeleci ve kararlıdırlar. Aynı zamanda hayal güçleri kuvvetlidir ve sanatsal konulara ilgi duyarlar. Ticarete de yatkın olan Eslem isimli kişiler, genellikle başarıya ulaşmak için çaba gösterirler.

Eslem İsmi ve Manası

Eslem ismi, TDK'nın kişi adları sözlüğünde yer almamaktadır. Ancak Arapça kökenli bir isim olup hem kız hem de erkek çocukları için kullanılabilir. Anlamı "teslim", "teslim olan" ve "Allah'a teslim olan" anlamlarının yanı sıra "sağlam", "en selametli", "en salim" gibi anlamlara da gelir. Eslem ismine sahip kişiler genellikle hümanist bir kişiliğe sahiptirler ve romantik, duygusal yapılarıyla dikkat çekerler. Ancak başarı ve mutlulukları için kötü alışkanlıklardan uzak durmaları ve detaylara takılmamaları önemlidir.

Eslem İsmine Yakışan İsimler

Eslem isminin yanına ikinci isim olarak Sena, Şevval, Nil, Banu, İdil, Erva, Naz, Ada, Mina, İlay, Selen, Afra, Ferhan, Duru, Sare ve Serra gibi isimler önerilebilir.