Milyonlarca çalışan vatandaşımızı ilgilendiren 'Erken Emeklilik' için reform çalışmaları başlıyor. Milyonlarca çalışan vatandaş için bayram sonrası TBMM kollarını sıvadı. Meclis'te çalışan vatandaşları yakından ilgilendiren konu detaylı şekilde gündeme gelecek. Gündemde erken emeklilik reformu, annelere yıpranma payı ve ev kadınlarına aylık destek verilmesi konuşulacak.

Vergi Numarası Sorgulama: E-Devlet Üzerinden Kolay ve Hızlı İşlem Vergi Numarası Sorgulama: E-Devlet Üzerinden Kolay ve Hızlı İşlem

Emekliler için Yapılacak Destekler

Emekliler için yapılacak destekler, indirimler ve maddi durumunu iyileştirici önlemlere ek olarak memurların beklediği 3600 ek gösterge yasası, tamamlayıcı emeklilik, iş kanununda yapılacak yeniler ve çalışma saatleri hakkında yeni düzenlemeler yapılacak.

Esnaflara 5 Yıl Erken Emeklilik Yolda

SSK ve BAĞ-KUR arasındaki prim şartı eşitlenecek. İlk adım küçük esnaflar için yapılacak. Esnafların 9 bin olan BAĞ-KUR prim şartı 7200 güne düşürülecek. Bu sayede esnaflar 5 yıl daha erken emekli olabilecek.

Ev Kadınlarına Aylık Destek Verilecek

TBMM'nin diğer bir gündem konusunda ise ev kadınlarını sosyal güvenceye kavuşturmak var. Bu kapsamda isteğe bağlı sigorta primlerinin 3'te 1'ini devlet karşılayacak. Mevcut asgari ücret üzerinden en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 TL olarak bilinirken, düzenlemeyle birlikte bu tutarın 2 bin 133 TL'sini devlet karşılayacak. Ev kadınları ise aylık 4 bin 267 TL ödeyerek emekli olabilecek.Esnaflar Ve Ev Kadınlarına Müjde Erken Emeklilik İmkanı!

TBMM Gündeminde: Anneler için Yıpranma Payı

Emeklilik yaşının kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesine yönelik yeni düzenlemeler TBMM'nin gündemindeki yerini koruyor. Ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir model tasarlanıyor.

Bu reformlarla birlikte Türkiye'de emeklilik sistemi yeniden şekilleniyor. Vatandaşların emeklilik süreçlerinde daha rahat bir geçiş sağlanması hedefleniyor. Reformların hayata geçmesiyle birlikte sosyal güvenlik sisteminin daha adil ve kapsayıcı bir yapıya kavuşması bekleniyor.