Türkiye'de konut kredisi faiz oranlarının hızla yükselmesi, birçok vatandaşı zorluyor. Bu sorunu çözmek için Ziraat Bankası, yenilikçi bir kredi modeli olan "Ortak Konut Kredisi" ile karşımıza çıkıyor.

Ortak Konut Kredisi Nedir?

Ortak Konut Kredisi, en az iki, en fazla beş kişi tarafından kullanılabilen bir kredi türüdür. Birden fazla kişinin gelir beyanlarını birleştirerek yüksek tutarlı kredileri daha kolay bir şekilde geri ödeyebilmesini sağlar. Bu sayede aylık taksitler önemli ölçüde hafifler.

Kredinin Özellikleri

Ortak Konut Kredisi’nin sunduğu avantajlar ve özellikler şu şekildedir:

  • Krediye konu olan gayrimenkul üzerine ipotek konulur.
  • Banka, gerekli gördüğünde ek teminat talep edebilir.
  • Kredi kullanan müşterilere hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası seçenekleri sunulur.

Örnek Ödeme Planı

Örneğin, 200 bin TL kredi çeken bir bireyin 36 ay vade ile aylık ödemesi normalde 11.000 TL iken, Ortak Konut Kredisi ile beş kişi arasında bölündüğünde kişi başı aylık taksit 2.200 TL’ye düşüyor. Bu da kredinin daha ulaşılabilir ve yönetilebilir olmasını sağlar.

İkinci El Araba Piyasasında Fiyatlar Düşüş Eğiliminde İkinci El Araba Piyasasında Fiyatlar Düşüş Eğiliminde

Başvuru ve Detaylar

Ortak Konut Kredisi’ne başvurmak için en az iki, en fazla beş kişi bir araya gelmelidir. Kredi miktarı, SPK lisanslı ekspertiz firmaları tarafından belirlenen konut değeri üzerinden hesaplanır. BDDK tarafından belirlenen maksimum kredi tutarlarına göre işlem yapılır.

Yüksek faiz oranları nedeniyle tek başına konut kredisi kullanmakta zorlanan bireyler için büyük bir fırsat sunan Ortak Konut Kredisi, konut sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştürmek için önemli bir adım atıyor. Ödeme yükünü hafifleten bu kredi modeli, daha fazla kişinin ev sahibi olmasını mümkün kılıyor.

Ziraat Bankası’nın bu yenilikçi kredi modeli ile ilgili daha fazla bilgi almak ve başvuru yapmak için en yakın şubeye başvurabilir ya da bankanın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Editör: Kader GÜL