Gazze'de İsrail tanklarının bir hastaneyi kuşatması ve bu durumun onlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olmasıyla ilgili. Ayrıca, Hamas militanları ile İsrail arasındaki çatışmaların devam ettiği ve rehinelerin serbest bırakılması için yapılan müzakerelerde ilerleme sağlanabileceğine dair belirtiler olduğu ifade ediliyor. Sayısal veriler, diplomatik çabalar ve özellikle çocuklar üzerindeki etkiler vurgulanmış. Eğer belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız veya özel bir sorunuz varsa, sormaktan çekinmeyin.


Gazze'deki sağlık yetkilileri, İsrail tanklarının Gazze'nin kuzeyindeki bir hastaneyi kuşattığını ve açılan ateş sonucu en az 12 Filistinlinin öldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını açıkladı. İsrail ordusu ise hastaneye yönelik herhangi bir teyit yapmadı.

Endonezya Hastanesi'ne ilişkin haberlere göre, İsrail tankları tarafından vurulan hastanede sağlık ekipleri ve yaralılar da dahil olmak üzere yaklaşık 700 kişi bulunmaktaydı. Hastane personeli, binada silahlı militanların olmadığını reddederken, İsrail ise Gazze'deki "terör altyapısını" hedef aldığını savunuyor.

Gazze'nin kuzeyinin boşaltılması talimatına rağmen, bölgede hâlâ binlerce sivil hastanelere sığınmış durumda. Gazze'nin altı haftadır süren işgalinde yakıt ve elektrik tükenmeye başlamış durumda.

Hamas militanları ile İsrail arasındaki çatışmalar devam ederken, ABD ve İsrailli yetkililer, Gazze'de tutulan rehinelerin serbest bırakılması ve sivillere yardımın geçiş yapabilmesi için Katar arabuluculuğunda bir anlaşmaya yaklaşıldığını belirtiyor.

Öte yandan, Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı, Gazze'ye yönelik saldırılarda 7 Ekim'den bu yana 5 binden fazla çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. Uluslararası topluma, Filistinli çocukların yaşam ve eğitim haklarını koruma çağrısı yapıldı.

Avrupa'dan Filistin'e Destek: Slovenya'nın Tanıma Kararı Avrupa'dan Filistin'e Destek: Slovenya'nın Tanıma Kararı

 İsrail'in ABD Büyükelçisi Michael Herzog, Hamas tarafından bazı rehinelerin serbest bırakılması konusunda umutlu olduklarını ifade etti. Ancak, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarını genişleterek kapsamını genişletmeye hazırlandığı belirtiliyor. ABD ise Filistinli sivillerin güvenliğini hesaba katmadan güneyde savaş operasyonuna başlanmaması konusunda uyarıda bulundu.

Editör: Kader GÜL