E-Devlet İle ÖSYM Sınav Tarihlerini Görüntüleme E-Devlet İle ÖSYM Sınav Tarihlerini Görüntüleme

Gereksiz antibiyotik kullanımının 5 önemli zararı

Çocuklarda özellikle yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi sorunlarda anne babalar hemen antibiyotiğe sarılabiliyor. Ancak ülkemizin antibiyotik kullanımında Avrupa ülkeleri arasında en ön sırada yer aldığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Duran, gereksiz antibiyotik kullanımının fayda yerine sağlığa zarar verdiğini söylüyor.

Dr. Oya Duran, gereksiz antibiyotik kullanımının bilimsel araştırmalarla kanıtlanan 5 zararını şöyle sıralıyor:

1. Yararlı bakterileri öldürüyor

Antibiyotikler, bakterileri öldürmek için tasarlanmış ilaçlardır. Ancak gereksiz antibiyotik kullanımı; besinlerin sindirilmesinden bağışıklık sisteminin düzenlenmesine, beyin sağlığından inflamasyonun önlenmesine dek önemli işlevler üstlenen vücudumuzdaki yararlı bakterilerin ölmesine, zararlı bakterilerin artmasına yol açıyor. Zararlı bakterilerin artması ishal, karın ağrısı ve kusmadan çok ciddi hastalıklara dek birçok zarara neden olabiliyor. 
Yararlı bakterilerYeni pencerede açılır
blog.korayspor.com
Yararlı bakteriler

2. Obeziteye yol açabilir

Yapılan bilimsel çalışmalar; gereksiz antibiyotik kullanımı ile obezitenin yaygınlaşması arasındaki ilişkiyi ortaya koyarken, astım, gıda alerjileri, diyabet, bağışıklık sisteminin bozulması ve çölyak gibi birçok hastalığın artışıyla ilişkisi de araştırılıyor.

3. Karaciğer ve böbreklerde hasar verebilir

Hayati öneme sahip organlarımız olan karaciğer ve böbreklerimiz de gelişigüzel antibiyotik kullanımından büyük zarar görüyor. Dr. Oya Duran, gereksiz ve rastgele antibiyotik kullanımının karaciğerde ve böbreklerde çok ciddi hasarlara yol açabildiğini vurgulayarak, karaciğerinde ya da böbreklerinde sorun olanların da mutlaka hekime bildirmesi, ilaç ve dozun ona göre ayarlanması gerektiğini söylüyor. 
Karaciğer ve böbreklerYeni pencerede açılır
evdesaglik.memorial.com.tr
Karaciğer ve böbrekler

4. Antibiyotik direnci hızla artıyor

Antibiyotik direnci; ilacın bakterileri öldürme ve yayılmasını önleme etkisini kaybetmesi anlamına geliyor. Araştırmalara göre, antibiyotik direnci nedeniyle enfeksiyon ölümleri dünya genelinde katlanarak artıyor. 2050’li yıllarda dirençli enfeksiyonlar yüzünden ölümlerin milyonlarla ifade edileceği öngörülüyor.

5. Ciddi alerjik reaksiyonlara neden oluyor

Gereksiz antibiyotik kullanımı alerjik hastalıkların da yaygınlaşmasına neden oluyor. Dr. Oya Duran, bilinçsizce kullanılan antibiyotiklerin, basit cilt döküntüsünden kalp atışlarında hızlanmaya, anaflatik şok denilen solunumu etkileyen ve şuur kaybına neden olan hayati risk yaratan çok ciddi sorunlara yol açabileceğini söylüyor.

Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmak için yapılması gerekenler

Dr. Oya Duran, gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmak için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

Antibiyotik kullanımına karar vermeden önce mutlaka hekime danışın.
Antibiyotiği hekiminizin önerdiği şekilde, belirtilen dozda ve sürede kullanın.
Antibiyotik tedavisini yarıda kesmeyin.
Antibiyotik kullanmadan önce, karaciğer ve böbreklerinizde sorun olup olmadığını hekiminize bildirin.
Antibiyotiği çocuklardan uzak tutun.

Editör: Kader GÜL