Yeni kabinenin de açıklanmasıyla beraber Hakan Fidan'ın biyografisi, yaşamı yurttaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki Hakan Fidan kimdir? Yaşı kaç? Nereli? Hangi bakanlıkta görev yapacak? İşte detayları...

Diyarbakır ve Mardin'deki Anız Yangınında 5 Kişi Hayatını Kaybetti Diyarbakır ve Mardin'deki Anız Yangınında 5 Kişi Hayatını Kaybetti

Yeni kabinenin de açıklanmasıyla beraber Hakan Fidan'ın biyografisi, yaşamı yurttaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki Hakan Fidan kimdir? Yaşı kaç? Nereli? Hangi bakanlıkta görev yapacak? İşte detayları...Hakan Fidan (1)

Hakan Fidan kimdir? Kaç yaşında? Nereli?
Hakan Fidan, 1968'de Ankara Hamamönü'nde doğdu.

Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu ve Kara Kuvvetleri Dil Okulu'ndan mezun olan Fidan, akademik tahsilinin büyük kısmını Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) görevi esnasında yaptı.

Fidan, yurt dışı NATO görevi esnasında Maryland Üniversitesi, University of College'dan Siyaset ve Yönetim Bilimi alanında lisans dereceleri; ardından Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı.

TSK'daki hizmetini müteakip akademik hayata yoğunlaşan Fidan, Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde uluslararası ilişkiler alanında dersler verdi.

Fidan, devlet kademelerinde dış politika ve güvenlik alanlarında kritik görevlerde bulundu.

TİKA, Başbakanlık dış politika ve güvenlik konularından sorumlu Müsteşar Yardımcılığı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Başbakan Özel Temsilciliği, MİT Müsteşar Yardımcılığı, MİT Başkanı ve Cumhurbaşkanı Özel Temsilciliği görevlerinde bulunan Fidan, 27 Mayıs 2010'dan bu yana 13 yıldır MİT Başkanlığı görevini yürütüyor.

Hakan Fidan evli mi?
Fidan, evli ve üç çocuk babasıdır.

Hakan Fidan hangi bakanlıkta görev yapacak?
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabinede, Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi.

Editör: Kader GÜL