Ali Çelik, Uşak'ta doğmuştur ve 1976 yılında dünyaya gelmitir.. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden bölüm birincisi olarak mezun olmuştur.

AK Parti Milletvekilleri Aday Belirleme Sürecini Eleştirdi: Değişim Şart! AK Parti Milletvekilleri Aday Belirleme Sürecini Eleştirdi: Değişim Şart!

Kaymakam adaylığı sınavını kazanarak İçişleri Bakanlığı'na geçmiştir ve çeşitli ilçelerde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunmuşlardır. Mazgirt, Kiraz, Akdağmadeni ve Bismil gibi ilçelerde kaymakamlık yapmıştır.

Mülkiye Teftiş Kurulu emrinde Mülkiye Başmüfettişliği görevini üstlenmiştir ve aynı zamanda Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olarak vekâleten görev yapmıştır. Daha sonra İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü olarak atanmıştır.

1976 yılında Uşak’ta doğan Ali ÇELİK, ilköğrenimini Uşak’ta ortaöğrenimini ise Kütahya’da tamamlamıştır. 1995 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde başladığı lisans eğitimini 1999 yılında bölüm birincisi olarak tamamladı. 2000 yılında İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı sınavını kazanarak Kütahya Valiliğinde göreve başladı. Yedi ay Londra’da dil eğitimi alan ÇELİK; Kaymakam Adaylığı süresince İyidere (Rize), Kemer (Burdur) ilçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulundu. Kaymakamlık görevine atanmasını müteakiben Mazgirt (Tunceli), Kiraz (İzmir), Akdağmadeni (Yozgat), Bismil (Diyarbakır) ilçelerinde görev yaptı.

06.10.2010 – 02.11.2018 tarihleri arasında Mülkiye Teftiş Kurulu emrinde Mülkiye Başmüfettişliği görevinde bulundu. 23.08.2017 – 05.11.2018 tarihleri arasında vekâleten Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 27.10.2018 tarihinden itibaren İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü olarak görev yapan Ali ÇELİK, 10 Haziran 2020 tarih ve 2020/274 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile atandığı Kütahya Valiliği görevine 18 Haziran 2020 tarihinde başladı. Evli ve iki çocuk babası olan ÇELİK, iyi derece İngilizce bilmektedir. Resmİ Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi’ne göre; 57 il valiliğine yeni isimler atandı. Karar kapsamında Hakkari Valiliği’ne, Ali Çelik atandı.

Editör: Kader GÜL