Meteoroloji'den haftalık hava durumu raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan haftalık hava durumu raporuna göre, 2-8 Aralık tarihleri arasında ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, Pazartesi günü yağış ve kuzeyli rüzgarla birlikte Trakya başta olmak üzere kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede (6 ila 15 derece) azalacak.

Pazartesi günü sağanak yağış geliyor

Hafta başı itibarıyla yağışların etkisini artırması bekleniyor. Pazartesi günü Kırklareli ve Muğla çevreleri, Çanakkale'nin güneyi ile Balıkesir'in batı kıyılarının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Diğer yerlerde ise az bulutlu ve açık hava hakim olacak.

Hava sıcaklıkları düşüyor

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin 4 ila 6 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Ancak, Pazartesi günü yağış ve kuzeyli rüzgarla birlikte Trakya başta olmak üzere kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede (6 ila 15 derece) azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın kuvvetli esmesi bekleniyor

Rüzgarın genellikle güney, Doğu Akdeniz ile Güneydoğu bölgelerde kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın batısı ile Ege kıyılarında kuvvetli (40-70km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Bodrum'da barajlar doldu

Aşure Tarifi: Lezzetli ve Kolay Hazırlanış Yöntemleri Aşure Tarifi: Lezzetli ve Kolay Hazırlanış Yöntemleri

Bodrum'da Eylül ayı içerisinde kuraklık nedeniyle kenti besleyen Mumcular ve Geyik Barajında su seviyesi dip seviyeye inince her iki barajda kapatıldı. Ekim ayı yağış bakımından yetersiz geçerken Bodrum'da Kasım ayının başından itibaren yağış etkisi yoğun bir şekilde görüldü. Kasım ayının 23'ü itibariyle Geyik Barajındaki su seviyesi yüzde 20'yi aşarken, Mumcular Barajındaki su seviyesi ise yüzde 10 seviyesini geçti. Etkili yağışlar baraj bölgelerinin yanı sıra yeraltı su kaynaklarına da etki etti.

Editör: Kader GÜL