Tataristan'da Uçak Kazası: 3 Ölü, 1 Yaralı Tataristan'da Uçak Kazası: 3 Ölü, 1 Yaralı

Hizbullah'tan gelen sert bir hamle bölgede büyük bir krize yol açtı. Hizbullah'ın, 20 insansız hava aracı (İHA) ve 200'den fazla roketle İsrail'e düzenlediği saldırı, ülkede geniş çaplı bir yangına neden oldu. İsrail itfaiyesi, Lübnan sınırındaki Kiryat Shmona yerleşim yerine yakın ormanlık alanda çıkan yangın için alarma geçti.

Hizbullah Saldırısı İsrail'i Hedef Aldı

Hizbullah, İsrail ordusunun Lübnan'ın güneyindeki Sur kentine düzenlediği saldırıya misilleme olarak İsrail topraklarına 20 İHA gönderdi ve yaklaşık 200 roket fırlattı. İsrail'de büyük bir yangın çıktı ve Akka'da bir alışveriş merkezinde hasar meydana geldi. İsrail ordusu, Lübnan sınırında da karşı saldırılar başlattığını duyurdu.

Mavi Hat'ta Gerilim

İsrail, Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdürürken, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullah ile çatışmalar yaşıyor. İsrail ile Lübnan arasındaki "Mavi Hat" olarak bilinen sınır hattında son haftalarda gerginlik artmış durumda. İsrail ordusu, 18 Haziran'da Lübnan'a yönelik olası bir saldırıya ilişkin "operasyonel planı" onayladığını açıklamıştı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, 21 Haziran'da yaptığı açıklamada, Hizbullah'ın İsrail topraklarına ve vatandaşlarına yönelik saldırılarına izin verilemeyeceğini ve gerekli önlemlerin alınacağını belirtmişti. Lübnan Hizbullahı ise, İsrail Gazze'de bir ateşkes anlaşması imzalayana kadar saldırılarına devam edeceğini yinelemişti.

Bölgedeki durum, İsrail ve Lübnan arasında tırmanan gerilimle birlikte her geçen gün daha da kritik bir hal alıyor. Hizbullah'ın son saldırısı, iki ülke arasındaki çatışmaları yeni bir boyuta taşırken, İsrail'in bu saldırılara nasıl bir karşılık vereceği merak konusu. Gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Editör: Kader GÜL