Holo (HOT) Coin, Blokzincir kullanımına gerek kalmadan bir DApp geliştirme yöntemi olan Holochain ile oluşturulmuş merkezi olmayan uygulamaları barındırmak amacıyla kullanılan eşler arası dağıtılmış bir platformdur. Holo, Holochain ile oluşturulmuş uygulamalar arasında bir köprü vazifesi görerek, Holo ağ katılımcıları için DApp'lerin kolayca erişilebilir olduğu bir ekosistem ve pazar yeri sunmayı hedefler.

Holo ağında, hizmetler için ödeme yapmak adına kullanılan HoloFuel adlı bir token bulunmaktadır. Bu token, ana bilgisayarlarına ödeme yapma işlevi gören bir muhasebe sistemi olarak görev yapar. Proje, 2018'de piyasaya sürüldüğünde, HoloFuel için kullanılabilecek bir "IOU" olarak bilinen HOT (Holochain Token) adlı bir ERC-20 tokenı da çıkarılmıştır.

Holochain: Güvenli ve Hızlı P2P Uygulamalar

Holochain, hızlı ve güvenli eşler arası uygulamalar hazırlamak amacıyla oluşturulmuş açık kaynaklı bir çerçevedir. Kullanıcı cihazları, farklı sunuculara bağımlı olmak yerine güvenli ağlar üzerinde direkt birbirine bağlanır. Bu, uygulama geliştiricilerinin bulut barındırma için bakım ve ödeme yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır.

Uygulama geliştiricilerine merkezi olmayan bir yaklaşım sunan Holochain, her kullanıcının cihazında çalışan ve kendi kimlik ve verilerini oluşturan bir sistemdir. Açık programlama arayüzleri her zaman erişilebilirken, rızaya dayalı izin kontrolü kullanıcıları yetkisiz kullanıma karşı korur.

Holo'nun Kurucuları ve Geçmişi

Holo, Arthur Brock ve Eric Harris-Braun tarafından kurulmuş bir projedir. 2016'da atılan temeller, P2P ekonomisine güç sağlamak amacıyla tasarlanmış MetaCurrency Projesi'nin bir parçası olarak başlamıştır. Brock ve Harris-Braun, proje öncesinde P2P çerçevesi olan Ceptr'e dayanan bir projeyi modellenmiştir.

Arthur Brock, alternatif para birimi sistemleri konusunda deneyime sahip bir sözleşme kodlayıcısıdır. Aynı zamanda Geek Gene şirketinin kurucusudur ve sosyal girişim inkübatörü Emerging Leader Labs'ın kurucu ortağıdır. Eric Harris-Braun ise 1988'de programlamaya başlamış ve Glass Bead Software'in kurucusudur.

Holo'nun Benzersizliği ve Avantajları

Holochain'in sunduğu alternatif, kullanıcıların kendi seçimlerini yapma yeteneğini korurken güvenilir bilgileri kullanıcılar arasında hareket ettirme özgürlüğü sağlar. Akran sorumluluğu ve paylaşılan kurallar, güvenliği sağlarken birbirimizle bağlantı kurma özgürlüğümüzü korur.

Holo, kripto teknolojisi temsilcisi olan Holochain ile birleşerek, kullanıcılar arasında köprü olacak biçimde tasarlanmıştır. "Kripto uygulamaları ve para birimleri manzarasında büyük bir değişime olanak tanıma" gibi birkaç yeniliğe dikkat çeken Holo, kullanıcılara P2P uygulamalarını barındırma yeteneği sunar.

Ek Gelir Elde Etmenin Yolları Nelerdir? Ek Gelir Elde Etmenin Yolları Nelerdir?

Holo Ağı ve İşleyişi

Holo ağı, Holochain ile oluşturulmuş DApp'ler için muhafaza ve işlem gücü sağlayan bir dizi ana bilgisayara dayanmaktadır. Ana bilgisayarlar, HoloPort gibi özel makinelerde çalıştırılabilir veya arka planda çalışan yazılımlar ile Holochain tabanlı DApp'lere otomatik olarak ekstra işlem gücü sağlar.

HoloFuel ile ödeme yapılan bu işlem karşılığında, Holo ağının güvenliğini sağlamak amacıyla tasarlanmış olan Holo'nun iş modeli, Uber ve Airbnb'nin endüstrilere etkisiyle karşılaştırılarak şekillenmiştir. HoloFuel işlemlerinde alınan ücret, ağdaki uygulamaların ve ana bilgisayarların sayısını artırmaya yöneliktir.

Holochain'in Çalışma Prensibi

Bireysel Ajans

Holochain uygulaması, bireysel bir ajans işlevi ile başlar. Kullanıcılar, kendi cihazlarında çalışan bir kopya oluşturur ve kimlikleri ile verileri makine üzerinde yayınlar. İzin olmadan hiçbir işlem gerçekleşmez ve her veri parçası kullanıcının benzersiz anahtarı ile imzalanır.

Paylaşılan Kurallar

Uygulamanın temelini, geçerli verilerin nasıl göründüğünü tanımlayan bir kurallar topluluğu oluşturur. Her kullanıcı, kendi kopyası üzerinden birbirini sorumlu tutabilir. Bu, kullanıcılar arasında bir sosyal sözleşme oluşturur ve kötü niyetli katılımcılar tarafsız bir şekilde belirlenir.

Karşılıklı Egemenlik

Her kullanıcı aynı yetki ve sorumluluklara sahiptir, bu da özgürlük ile hesap verebilirlik arasında bir denge sağlar. Uygulama, merkezi bir sunucu olmaksızın güvenli bir şekilde çalışabilir, bu da karşılıklı egemenliği sağlar.

Holo (HOT) Coin Arzı ve Güvenlik

Holo, 2018'de bir "ilk topluluk teklifi" düzenleyerek 133.2 milyar HOT'u (%75) kamu satışı ve 44.4 milyar HOT'u (%25) ekip ve şirket için ayırmıştır. Bu tokenler, HoloFuel ile birebir oranda takas edilebilir. HoloFuel'in tedarik limiti olmaksızın, dinamik bir yapıya sahip olması ve kredi sistemini içermesi, kullanıcılara esneklik sağlar.

Holo ağı, Holochain'in "merkezi olmayan" yaklaşımını benimseyerek güvenliği sağlar. Doğrulama kural setleri ve kriptografik olarak imzalanmış kayıtların saklandığı yerel hash zincirleri, her DApp'in güvenliğini korur. Doğrulayıcılar, rastgele seçilmiş eşler arasında veri doğrulama işlevini yerine getirir, böylece ağın güvenliği sağlanır.

Editör: Egemen KEYDAL