İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ikinci kez mazbatasını aldı. Canlı yayında yaptığı açıklamada, "Bana verilen, 16 milyon insanımızın mazbatası. Bunun değeri çok büyük" dedi. İmamoğlu, Van'da yaşananlar için de "Haksızlığa karşı durmayan, haksızlığı görüp de susan dilsiz şeytan olur" ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeniden seçilerek mazbatasını aldı. Törende eşi Dilek Kaya İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, milletvekilleri, belediye başkanları ve CHP'li yöneticiler de yer aldı. Mazbatayı alan İmamoğlu, Çağlayan Meydanı'nda toplanan vatandaşlara hitap etti.

İmamoğlu, "Yeni dönemde 16 milyon insanı eşit görerek ve halkın parasını halkın çıkarı için kullanarak bu şehrin çocukları, mutlu olabilsinler diye, gençlerimiz gençliklerini doya doya yaşasınlar diye geleceklerini bu şehirde görebilsinler diye çok çalışacağıma hepinizin huzurunda söz veriyorum. Bu şehirde kimse kendisini yalnız ve çaresiz hissetmesin diye çok çalışacağız. İstanbul'un meydanları, buluşma yerleri, parkları, sahillerinde her insanımız kardeşliği hissedecek, özgürlüğü, mutluluğu, huzuru ve gerçekten bu şehirden keyif alacak. Daha iyilerini yapacağız. Önümüzdeki 5 yılda şehrimizin dünyadaki konumunu çok daha yüksek seviyelere hep birlikte taşıyacağız" şeklinde konuştu.

MetroPOLL Araştırması: Türkiye'nin Siyaset Sahnesinde Beğeni Dengeleri Değişiyor MetroPOLL Araştırması: Türkiye'nin Siyaset Sahnesinde Beğeni Dengeleri Değişiyor

İBB'nin hizmetlerinin engellendiğini hatırlatan İmamoğlu, "Umuyorum ve diliyorum ki milletimizin seçimleri milletimizin tercihleriyle ortaya koyulan sonuçlar, sağduyu, aynı şekilde Ankara'da merkezi idarede bulunan yöneticilere hükümete ve sayın Cumhurbaşkanına da bir mesaj olur ve bir masada oturmak zorunda olduğumuzun, birlikte düşünmemiz gerektiğinin, birlikte hareket etmemizin milli bir tavır olduğunu ben burada bütün yöneticilere iletiyorum. İnşallah bu engelleme girişimleri bir daha olmaz. İnşallah buna son verirler. Hükümet ve belediye ilişkilerinde işbirliğine dayalı saygılı ve özenli bir dönemi hep birlikte var ederiz. Temennim budur. Hem İstanbul hem ülkemiz bundan kazanır. Bu büyük bir kazanım olur. İstanbullular 31 Mart'ta bu talebi çok güçlü bir şekilde buradan bu mesajı verdi mi? Bu kadar net. Bu sesin Ankara'dan duyulacağına ve artık yanlış yaptıklarının, vatandaşla inatlaşmanın asla ve asla kendilerine de fayda vermediğinin farkına varırlar. O bakımdan biz önümüzdeki süreçte de göreceksiniz icraat, hizmet ve yatırımla dolu çok yoğun bir dönemi devam ettireceğiz ve göreceksiniz daha çok metro, daha çok altyapı yatırımları, daha çok yeşil alan, daha çok kültür, sanat ve spor yatırımları, daha çok sosyal destek, daha çok tarihi yapıların restorasyonu her alanda rekor düzeyde başardığımız işleri, önümüzdeki dönemde çok daha fazlasını, mazbatayı aldıktan sonra bir kez daha vadediyorum" şeklinde konuştu.

İstanbul İttifakı'na vurgu yapan İmamoğlu, "2019'dan bu yana kendimi kocaman İstanbul İttifakı'nın ve İstanbul halkının adayı olarak tarifledim. Siyasi partilerin ötesinde bir süreçte doğruluktan, iyilikten ve güzellikten yana milyonların kurduğu büyük bir vicdan ve haysiyet ittifakı olduğunun her yerde altını çizdim. Bunun içerisinde her siyasi görüşten her renkten sesleri barındıran, halkı kapsayan bir süreç. Ama tabii kendi rengini, kendi sesini üretmiş de büyük bir buluşmaya dönüştü bu İstanbul ittifakı. Allah'ın izniyle bunu daha da büyüteceğiz. İstanbul'un özünün ve ruhunun ortaya çıkardığı bu ittifak ülkemize de iyi geliyor. Her yerin ülkemizin o güzel bayrağının kırmızısıyla boyandığı zaman ne kadar güzel bir görüntü oluştu, öyle değil mi?" dedi.

İmamoğlu, "Kim kazanırsa kazansın 39 ilçede kazanmış olan belediye başkanları ile birlikte olacağız. Önemli olan vatandaşın tercihine saygı duymaktır. Bu yönüyle ben sandığa inanırım ve sandığa güvenirim. Sandık sonucu sizi yanıltmaz. Ama sandığın bir adaletsizliğe de uğramaması lazım. Bu aşamadan sonra tabii ki bütün ilçe belediye başkanları benim belediye başkan arkadaşım, bütün meclis üyeleri benim değerli meclis üyesi arkadaşlarımdır" dedi.

İmamoğlu, DEM Parti'nin seçimi kazandığı Van'da mazbatanın seçimi ikinci tamamlayan AKP adayına verilmesine ve İstanbul'un bazı ilçelerindeki itirazlara tepki gösterdi. İmamoğlu şunları söyledi:

"Şu anda arzu etmediğimiz ve kaygılandığımız birtakım hususlar, birtakım çifte standart kararlar alınıyor. Bunları ilgiyle ve titizlikle takip ediyorum. İstanbul'un bazı ilçelerindeki bir kısım sayımlar yapılıyor ama bazı ilçelerinde aynı biçimde yapılan itirazları reddediliyor. Van'da yaşanan tam bir garabet. Bu konuda demokrasiden, haktan, hukuktan ve adaletten yana olmaktan bu kardeşiniz asla vazgeçmeyecek. Haksızlığa karşı durmayan, haksızlığı görüp de susan dilsiz şeytan olur. Bunu asla unutmayın. Bana yapılınca haksızlık, başkasına yapılınca uzaktan seyretmek bu memleketin hiçbir insanına yakışmaz. Allah şahit; hak yemem, hakkımı yedirmem derken rakibim de olsa, hakkı yeniyorsa gidip onun elini ayağa kaldırmayan namerttir. Bu kadar net. Yapılan haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı sonuna kadar mücadelenin de bir neferi olacağımı kimse unutmasın. Yani Ekrem İmamoğlu'nun işi; ‘seçim bitti, işim bitti’ değil. Benim işim yeni başlıyor."