Facebook'un sahibi olduğu bu platform, sürekli olarak yeni özellikler ekleyerek kullanıcı deneyimini artırmaya devam ediyor. Normal gönderi paylaşımlarının yanı sıra hikayeler, IG TV ve Reels gibi özelliklerle çeşitli paylaşımlara imkan tanıyan Instagram, kullanıcılarına geniş bir etkileşim yelpazesi sunmaktadır. Ancak, kullanıcılar zamanla yaptıkları paylaşımları silme ihtiyacı hissedebilirler.

E-Ticarette Blog Yazarlığı ve SEO Uygulamaları E-Ticarette Blog Yazarlığı ve SEO Uygulamaları

Silinen Gönderileri Geri Getirme Özelliği

Instagram, kullanıcılarına artık silinmiş gönderilerini geri getirme özelliği sunuyor. 'Yakın zaman önce silinenler' adı verilen güncelleme ile kullanıcılar, son 30 gün içinde sildikleri gönderileri kolayca geri yükleyebilirler. Bu özellik, özellikle hacker saldırılarına karşı bir güvenlik önlemi olarak geliştirilmiştir.

Silinen gönderilerin geri getirilmesi için kullanıcılar, Ayarlar > Hesap > Son Silinmiş klasörü sekmesine giderek bu özelliğe erişebilirler. Instagram, silinen gönderileri 30 gün boyunca sunucularında saklama kararı almıştır. Bu süre zarfında kullanıcılar, istedikleri zaman içeriklerini geri yükleyebilirler. Ancak, 30 gün sonunda silinen gönderiler tamamen silinecektir.

Bu özellik, kullanıcılara hesaplarına izinsiz erişimi engelleyerek içeriklerini koruma şansı sunar. Kullanıcılar, içerikleri kalıcı olarak silmek istediklerinde ise kısa mesaj ya da e-posta yoluyla onay verebilirler.

Hikayelerde Gönderi Paylaşımı Engeli

Instagram, gönderi paylaşımı konusunda yeni bir düzenleme yapmıştır. Uzun yıllar boyunca kullanılan 'Haber Akışı' bölümünden hikayelere gönderi paylaşma özelliği, platform tarafından kaldırılmıştır. Kullanıcılar artık bir fotoğraf veya videoyu haber akışından hikayelere yeniden paylaşma özelliğini kullanamayacaklardır.

Bu değişiklik, bazı kullanıcıların haber akışında gördükleri içerikleri hikayeler bölümünde tekrar görmek istememeleri üzerine alınmış bir karardır. Test aşamasında olan bu özellikle ilgili kullanıcılara, "Topluluğumuzdan Hikayelerde daha az gönderi görmek istediklerini duyuyoruz. Bu test sırasında 'Hikayenize' 'Haber Akışı' gönderisi ekleyemezsiniz." şeklinde bir bildirim gösterilmektedir.

Şirket, bu özelliğin sadece belirli bölgelerde test edildiğini belirtmiş ve henüz geniş bir kullanıma açılmadığını ifade etmiştir. Hangi bölgelerde test edildiği ise açıklanmamıştır.

Instagram, kullanıcılarına daha fazla kontrol ve güvenlik sağlamak amacıyla sürekli olarak özelliklerini güncelliyor. Silinen gönderileri geri getirme özelliği, kullanıcılara yanlışlıkla silinen içeriklerini kurtarma şansı tanırken, hikayelerde gönderi paylaşımının kısıtlanması da içerik yönetimini daha etkili hale getirecektir.

Editör: Kader GÜL