Çilek üretiminin kısa sürede ilçenin özellikle dağlık bölgelerine yayıldığını vurgulayan Sülük, "Çilek üretimi, çorak topraklara sahip birçok köyümüzün kaderini değiştirdi. İskilip çileği üretimi ciddi anlamda ülkemizin talebini karşılamakta ve önemli noktaya gelmiştir." ifadesini kullandı.

Erdoğan NATO Zirvesi İçin Washington'da: Sokaklar Trafiğe Kapatıldı Erdoğan NATO Zirvesi İçin Washington'da: Sokaklar Trafiğe Kapatıldı

Sülük ayrıca, İskilip'e özgü ürünlerin markalaşması ve tanıtımı için yoğun çaba gösterdiklerini belirtti. "Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüzün girişimleriyle 2021'de İskilip çileğinin coğrafi işaret alabilmesi için yapılan çalışmalar nihai sonuca ulaştı. Başvurumuz, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından olumlu sonuçlandırılarak 29 Aralık 2021'den itibaren korunmak üzere ilçemiz adına 6 Ekim 2023 itibarıyla İskilip çileği olarak tescillenmiştir." dedi. Çorum'un İskilip ilçesinde üretilen çileğe coğrafi işaret tescili verildi. 

Başkan Sülük ayrıca, İskilip dolması, İskilip turşusu, İskilip sirke salatası, tokmaklı kağnı ve İskilip çileği olmak üzere ilçenin coğrafi işaret tescilli ürün sayısının 5'e yükseldiğini belirtti.

Editör: Kader GÜL