İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun son dönemde yaşanan sert tartışmalar sonucunda Savaş Kabinesi'ni feshettiği bildirildi.

Gazze Saldırıları ve Kabinenin Feshi

İsrailli yetkililer, Gazze'ye yönelik 7 Ekim'de başlayan saldırıların ardından kurulan 6 üyeli savaş kabinesinin Netanyahu tarafından feshedildiğini açıkladı. İsrail basınına göre, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Netanyahu, Benny Gantz'ın Savaş Kabinesi'nden ayrılmasının ardından yeni bir kabineye ihtiyaç kalmadığını ifade etti.

Netanyahu'nun Yeni İstişare Grubu

Netanyahu'nun, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Stratejik İlişkiler Bakanı Ron Dermer dahil küçük bir grupla Gazze savaşı konusunda istişarelerde bulunması bekleniyor. Bu adım, Savaş Kabinesi üyesi olan Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz'ın "Gazze savaşı için net bir plan olmadığını" söyleyerek olağanüstü hal hükümetinden istifa etmesinin ardından geldi.

Ukrayna'ya Yapılacak Füze Sevkiyatında ABD'nin Önceliği Belli Oldu Ukrayna'ya Yapılacak Füze Sevkiyatında ABD'nin Önceliği Belli Oldu

Art Arda Gelen İstifalar

Gantz'ın istifasının ardından eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da Netanyahu’ya istifa mektubunu sunarak Savaş Kabinesi'nden çekildi. ABD'nin Gazze'de ateşkes ve esir takası planı konusunda hükümetindeki ılımlı isimlerle aşırı sağcılar arasında kalan Netanyahu, art arda gelen istifalar sonrasında şu açıklamayı yaptı: "İsrail birçok cephede varoluşsal bir savaş veriyor. Şimdi bunu bırakmanın zamanı değil, güçleri birleştirmenin zamanıdır."

Taktiksel Ateşkes Krizi

Son olarak İsrail ordusunun yaptığı 'taktiksel ateşkes' açıklaması hükümette krize yol açtı. Netanyahu, bu açıklama hakkında bilgisi olmadığını ifade ederek "Bu asla olmayacak" dedi. İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, "Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan Philadelphia Koridoru ve Gazze'nin kuzeyine giden yoldaki askeri faaliyetlerin, uluslararası kuruluşlarla yapılan görüşmelerin ardından insani amaçlarla sabah 08.00'den akşam 19.00'a kadar taktiksel olarak durdurulmasına karar verildiğini" açıkladı. Netanyahu, siyasi otoriteyle koordinasyon olmaksızın böyle bir açıklamanın nasıl yapıldığına dair soruşturma başlattığını duyurdu.

Editör: Kader GÜL