ABD Başkanı Joe Biden'ın, ABD'nin ulusal güvenlik ihtiyaçları çerçevesinde İsrail ve Ukrayna dahil ortaklara destek olmak için Kongre'den "acil bütçe" talep edeceğini belirttiği ifade ediliyor. Ayrıca, bütçe talebinde İsrail'in güvenliğine verilen eşi benzeri görülmemiş önemi vurgulayarak, bu yatırımın Amerikan güvenliği için uzun vadeli bir fayda sağlayacağını belirtti. Ek olarak, Biden, finansman paketinin İsrail'in askeri üstünlüğünü güçlendireceğini ve bölgedeki çatışmanın yayılmasını engelleyeceğini söyledi.

Biden ayrıca, haberin ayrıntılarına göre, Ukrayna'ya verilen yardımların "ABD'nin depolarından" geldiğini ve talep edilen bütçeyle bu depoların Amerikan yapımı yeni teçhizatlarla doldurulacağını ifade etti.

Ayrıca, Biden, Hamas ve Putin gibi tehditlerin demokratik komşularını yok etmeyi hedeflediklerini ifade ederek, bu tehditlere karşı birlikte durulması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayşe Ateş'i Kabul Etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayşe Ateş'i Kabul Etti

ABD Başkanı Joe Biden, bugün yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında, ülkesinin ulusal güvenliğini sağlamak ve ortakları olan İsrail ve Ukrayna'ya destek olmak amacıyla Kongre'ye "acil bütçe" talebinde bulunacağını duyurdu. Bu talep, İsrail'in güvenliğine verdiği eşi benzeri görülmemiş önemi teyit edecek ve Amerikan güvenliğine uzun vadede kar sağlayacak stratejik bir yatırım olarak değerlendirildi.

Biden, bu fonun İsrail'in askeri kapasitesini güçlendireceğini ve bölgedeki diğer potansiyel tehditlerin karşısında İsrail'in daha güçlü durmasını sağlayacağını belirtti. Ayrıca, çatışmaların yayılmasını önlemek amacıyla önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Biden, konuşmasında ayrıca Hamas ve Putin'in farklı tehditler oluşturduğunu ancak demokratik komşularını tamamen ortadan kaldırmak istedikleri ortak bir hedefe sahip olduklarını ifade etti. Bu nedenle, bu tehditlere karşı birleşik bir duruş sergilemenin önemine vurgu yaptı.

Ukrayna meselesine de değinen Biden, daha önce de belirttiği gibi ABD'nin Ukrayna'ya doğrudan asker göndermeyeceğini, ancak Ukrayna'nın Rus güçlerini ülkeden çıkarmak için yardım talep ettiğini belirtti. Bu yardımların Amerikan depolarından yapıldığını ve yeni Amerikan yapımı teçhizatlarla bu depoların doldurulacağını söyledi.

Ayrıca, Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmelerde, İsrail'in çatışmalarda sivil kayıpları en aza indirmek adına savaş kurallarına uygun hareket etmesinin önemini vurguladı. Ayrıca, Amerika'nın 11 Eylül saldırılarından sonra duyduğu öfkeyi ve adalet arayışını hatırlatarak, İsrail'i öfkenin gözlerini bürümemesi konusunda uyardığını açıkladı.

Bu tür ayrımcılıklara karşı çıkarak, açıkça Yahudi karşıtlığı ve İslamofobiyi reddetmenin önemine vurgu yaptı.

Editör: Kader GÜL