Kurban Bayramı, Müslüman aleminin heyecanla beklediği önemli bir dini bayramdır. Bayram, müslümanlar tarafından bayram namazı kılınarak karşılanır ve ibadetlerini bu özel günlerde arttırırlar. İşte 16 Haziran sabahı kılınacak bayram namazı saatleri:

2024 Aşure Günü: Muharrem Ayının Manevi Anlamı 2024 Aşure Günü: Muharrem Ayının Manevi Anlamı

Kurban Bayramı, 16 Haziran Pazar günü başlayacak ve 19 Haziran Çarşamba gününe kadar devam edecek. Bu süreçte, bayram namazı tüm illerde sabahın erken saatlerinde kılınacak. İşte bazı illerdeki bayram namazı saatleri:

  • İstanbul: Bayram Namazı Saati 06:09
  • Ankara: Bayram Namazı Saati 06:01
  • İzmir: Bayram Namazı Saati 06:19
  • Bursa: Bayram Namazı Saati 06:09

Bayram Namazı Kaç Rekattır ve Nasıl Kılınır?

Bayram namazı, dört rekattan oluşur ve cemaatle kılınır. Namazın ilk rekâtında, üç defa "Allahu Ekber" diyerek tekbir alınır ve Fatiha ile birlikte başka bir sure okunur. İkinci rekâtta da aynı şekilde tekbir alınır ve Fatiha ile birlikte başka bir sure okunur. Üçüncü rekâtta da aynı şekilde tekbir alınır ve Fatiha ile birlikte başka bir sure okunur. Dördüncü rekât ise sadece Fatiha ile kılınır ve selam verilerek namaz tamamlanır.

Bayram namazı, Müslümanlar için önemli bir ibadettir ve bu özel günlerde ibadetlerini yerine getirerek sevinçlerini ve şükranlarını ifade ederler. Bu yılki Kurban Bayramı'nda, bayram namazını kaçırmadan, gönülden ve huşu içinde kılmanız dileğiyle...

Editör: Kader GÜL