Denizli'nin Pamukkale ilçesine tatile gelen yaklaşık 100 İtalyan turist, Karahayıt Mahallesi'nde izledikleri sema ve mehter gösterisine büyük bir ilgi gösterdi. Pamukkale Mevlana ve Semazenleri Sevenler Derneği tarafından düzenlenen sema gösterileri, yerli ve yabancı turistlere Mevlevi kültürünü tanıtmak amacıyla gerçekleştiriliyor. İtalyan turistler, bu gösterileri izleyerek Mevlana'nın felsefesini daha yakından tanıma fırsatı buldular.

Turistler, Dervişin Evi Çadırı'nda gerçekleştirilen sema ve mehter gösterileri sırasında büyülenerek, uzun bir süre boyunca bu etkileyici gösteriyi izlediler. Dernek yetkilisi Ali Temel, her yıl yaklaşık 20 bin yabancı turiste Mevlevi kültürünü tanıttıklarını belirtti. Ayrıca, yeni semazenler yetiştirmek ve Mevlana'nın kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak için eğitim çalışmaları yaptıklarını dile getirdi.

Ali Temel, Dervişin Evi Çadırı'na gelen yabancı turistlere Mevlana hakkında bilgi verdiklerini ve onlara Mevlana ile ilgili broşürler sunduklarını belirtti. Ayrıca, turistlere Mevlana'nın yedi öğüdünden de hediye ettiklerini söyledi. Turistler, bu etkileyici deneyimden mutlu bir şekilde ayrılarak Mevlana'nın öğretilerini daha iyi anlama fırsatı buluyorlar.

Temel, özellikle Polonya, Güney Amerika, Amerika, Hollanda ve Brezilya'dan turistlerin gösterilere büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Mevlana'nın öğretilerini öğrendikten sonra bu ülkelerde Mevlevi kültürünü anlatan öğrenciler yetiştirdiklerini belirtti. Pamukkale Mevlana ve Semazenleri Sevenler Derneği, gönüllü olarak Mevlevi kültürünü tanıtmaya ve yaşatmaya devam ediyor.

Koca, Kaynanayı Suçlayarak Anne Cinayetini Savundu Koca, Kaynanayı Suçlayarak Anne Cinayetini Savundu

Bu tür etkinliklerin Mevlevi kültürünü uluslararası arenada tanıtarak gelecek kuşaklara aktarmada büyük bir rol oynadığı bilinirken, İtalyan turistlerin bu gösterilere büyük bir ilgi göstermesi, Mevlana'nın felsefesine olan dünya genelindeki ilgiyi yansıtıyor.

Editör: Çetin KEYDAL