Side Antik Kenti'nin Gizemli Tarihi ve Eşsiz Mimari Özellikleri Side Antik Kenti'nin Gizemli Tarihi ve Eşsiz Mimari Özellikleri

Birçoğumuz uzun yolculuklar yapmayı, yeni yerler görmeyi, kültürler tanımayı çok severiz. Peki seyahatlerinize genellikle tek başınıza mı gidersiniz yoksa yanınızda biri muhakkak olur mu? İçeriğimizde yalnız seyahat etmeyi seven kadınlar için başta Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksi olmak üzere birçok kritere göre hazırlanan dünyanın en güvenli 5 ülkesini listeledik.

Seyahat etmek birçoğumuzun tutkusu haline gelmiş bir aktivite ancak özellikle pandemi döneminden sonra insanlar yalnız seyahat etmeyi tercih ediyor.
Norwegian Cruise Line şirketinin yaptığı araştırmada her üç gezginden birinin yalnız seyahat etmeyi tercih ettiği ortaya çıkmış.

  


Virtuoso isimli seyahat acentası tarafından yapılan araştırmaya göre 2022 yılında yalnız seyahat eden insanlar arasında 65 yaş üstü kadınların büyük artış yaşadığı ortaya çıktı.
2019 yılında bu oran yüzde 4 iken 2022 yılında yüzde 18'e yükseldi.

Yalnız seyahat eden kadınlardaki artış söz konusuyken maalesef ki günümüzde hala bu seyahatlerde zorluklar yaşadıkları da aşikar.
Dünyanın her yeri kadınların seyahat etmeleri için güvenli olmalıyken gerçek şu ki kadınlar hala dünyanın her yerinde ayrımcılığa uğruyor ve güvenlik endişeleri yaşıyor.
Bununla birlikte birçok ülke hem kendi kadın vatandaşlarının hem de kadın misafirlerinin güvenliklerini arttırmaya yönelik adımlar atmaya başladı.

Seyahat eden kadınların güvenlik ve eşitliklerinde en fazla ilerlemeyi kaydeden yerleri tespit etmek adına Georgetown Üniversitesi'nin Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksi'ne, Dünya Ekonomik Forumu'nun Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu'na ve Ekonomi ve Barış Enstitüsü'nün Küresel Barış 

Ardından kendilerini neyin güvende hissettirdiğini anlamak, onların seyahat ipuçlarını dinlemek ve yalnız bir maceracı olarak görülmesi ve yapılması gereken şeyleri tespit edebilmek için en üst düzey ülkelere yalnız seyahat eden kadınlarla konuşulmuş.
Yapılan araştırmalar doğrultusunda kadınların yalnız seyahatlerinde tercih edebilecekleri bu 5 ülke listelenmiş.Adsız tasarım - 2023-04-06T000516.6921. Slovenya
Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksi'ne göre Orta ve Doğu Avrupa için Slovenya son yıllarda kadınların güvenliği için büyük adımlar attı. Kadınların yüzde 85'inin Slovenya'da güvende hissettikleri açıklandı.Adsız tasarım - 2023-04-06T000635.7172. Ruanda
Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksi'ne göre parlamentosunun yüzde 55'i kadınlardan oluşan Ruanda, cinsiyet eşitliği açısından ilk sıralarda yer alıyor. Ülke aynı zamanda bahsi geçen endeksin toplum güvenliği alanında da üst sırada yerini alıyor. Ek olarak Ruanda; ekonomi, eğitim, sağlık ve siyasi alanlarda ne kadar adil olunduğunu ölçen Küresel Cinsiyet Eşitsizliği endeksinde ise dünyada altıncı sırada.

Adsız tasarım - 2023-04-06T000729.188
3. Birleşik Arap Emirlikleri

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da kadınların eğitimi ve finansal katılımı bazında en yüksek puanlardan birine sahip olan BAE, bölgede cinsiyet eşitliğinde de lider. Ayrıca toplum güvenliği kategorisinde endekste yer alan ülkeler arasında en yüksek sırada yer almakta. 15 yaş ve üstü kadınların yüzde 98.5'i geceleri yaşadıkları şehirde veya bölgede yalnız yürürken güvende olduklarını bildirmekteler.

Adsız tasarım - 2023-04-06T000816.692
4. Japonya
Oldukça düşük şiddet ve suç oranı sebebiyle Japonya, Küresel Barış Endeksi tarafından dünyanın en güvenli 10 ülkesinden biri oldu. Yalnız seyahat eden kadınlar için ekstra güvende hissettirebilecek sadece kadınlara özel metro vagonları ve sadece kadınlara özel konaklama alanlarına da sahipler.Adsız tasarım - 2023-04-06T000903.6855. Norveç
Kadınların finansal katılımı ve toplum güvenliğinde en yüksek puanlara sahip olması sebebiyle Norveç dünyanın en eşit ve en mutlu ülkeleri arasında ilk 10'da. Tüm bu sebeplerden dolayı Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksi'nde de 1 numara.

Editör: Egemen KEYDAL