Karadeniz Teknik Üniversitesine 56 akademisyen alınacak

15 Temmuz'da İstanbul'da Toplu Ulaşım Ücretsiz! 15 Temmuz'da İstanbul'da Toplu Ulaşım Ücretsiz!

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), 2023-2024 eğitim öğretim yılı için 56 akademisyen alımı yapacak.

Rektörlükten yapılan açıklamaya göre, atama yapılacak kadrolar şu şekilde:

Profesör: 16 (Mühendislik Fakültesi: 7, Orman Fakültesi: 3, Fen Fakültesi: 2, Eczacılık Fakültesi: 1, Edebiyat Fakültesi: 1, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 1, Sağlık Bilimleri Fakültesi: 1, Tıp Fakültesi: 1)
Doçent: 8 (Tıp Fakültesi: 4, Diş Hekimliği Fakültesi: 1, Fen Fakültesi: 1, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 1, Mühendislik Fakültesi: 1, Orman Fakültesi: 1)Karadeniz Teknik Üniversitesi 56 Akademisyen Alımı Yapacak (1)
Doktor Öğretim Üyesi: 32 (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 5, Mühendislik Fakültesi: 5, Edebiyat Fakültesi: 4, Sağlık Bilimleri Fakültesi: 3, Of Teknoloji Fakültesi: 2, Fen Fakültesi: 2, Eczacılık Fakültesi: 1, Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi: 1, Tıp Fakültesi: 1)
Akademisyen alımı için aranan şartlar

Profesör kadrosu için adayların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımaları, en az 10 yıl süreli doçentlik unvanına sahip olmaları ve istenilen alanlarda yayınlarının bulunması gerekiyor.

Doçent kadrosu için adayların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımaları, en az 5 yıl süreli doktor öğretim üyeliği unvanına sahip olmaları ve istenilen alanlarda yayınlarının bulunması gerekiyor.

Doktor Öğretim Üyesi kadrosu için adayların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımaları, doktora unvanına sahip olmaları ve istenilen alanlarda yayınlarının bulunması gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi için KTÜ'nün internet sitesi ziyaret edilebilir.

Akademisyen alımı için aranan şartlara ek olarak, adayların aşağıdaki özelliklere sahip olmaları da tercih sebebi olacaktır:

Araştırma alanındaki uluslararası düzeyde tanınan bir isim olması
Önceden yükseköğretim kurumlarında öğretim üyeliği yapmış olması
Uluslararası projelerde veya yayınlarda yer almış olması
Yabancı dil bilgisinin iyi olması
Akademisyen alımı, üniversitenin eğitim kalitesini ve araştırma gücünü artırmaya yönelik önemli bir adımdır. Bu atamalarla, üniversitenin yeni hedeflerine ulaşmasına ve daha başarılı bir şekilde hizmet vermesine katkı sağlanacaktır.

Adayların başvurularını, 29 Kasım 2023 tarihine kadar "bys.ktu.edu.tr" ve "online.ktu.edu.tr" internet adreslerinden yapmaları gerekmektedir.

Aşağıda, atama yapılacak kadroların dağılımına göre bazı örnekler verilmiştir:

Mühendislik Fakültesi: Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği
Orman Fakültesi: Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Orman Endüstri Mühendisliği
Fen Fakültesi: Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Astronomi ve Uzay Bilimleri
Eczacılık Fakültesi: Eczacılık
Edebiyat Fakültesi: Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: İktisat, İşletme, Maliye, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler
Sağlık Bilimleri Fakültesi: Hemşirelik, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Yönetimi
Tıp Fakültesi: Tıp
Bu kadrolara yapılacak atamalar, üniversitenin ilgili bölümlerinin eğitim ve araştırma faaliyetlerini güçlendirmeye katkıda bulunacaktır.

Editör: Kader GÜL