11.40'ta gerçekleşen saldırıda, maskeli iki saldırgan cemaate yönelik silahlı bir saldırı düzenleyerek bir kişiyi hayatını kaybetmesine neden oldu. Bu acı olayın ardından yaşanan gelişmeler Türkiye gündemini etkisi altına aldı.

Saldırganlar Kim?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, saldırıyı gerçekleştiren iki zanlının Ankara'dan İstanbul'a giderek yakalandığını duyurdu. Tacikistanlı ve Rusyalı oldukları belirtilen saldırganlar, DEAŞ üyeleri olarak değerlendirildi. Bu bilgiyi Reuters haber ajansı da doğrulayarak saldırının IŞİD tarafından üstlenildiğini bildirdi.Katolik Kilisesi Olayında Bir Rus, Bir Tacik Yakalandı, Işi̇d Üstlendi (2)

Pençe-Kilit Operasyonu'nda Şehit Verilen İstihkam Astsubay için Milli Yas Pençe-Kilit Operasyonu'nda Şehit Verilen İstihkam Astsubay için Milli Yas

Olayın Hukuki Boyutu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, olayın hukuki süreci hakkında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesindeki ayin sırasında bir vatandaşımızın silahlı saldırı sonucu öldürülmesi olayına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında olayın zanlıları yakalanarak gözaltına alınmıştır. Zanlılar ve bağlantılarına yönelik soruşturma çok yönlü ve titizlikle sürdürülmektedir" ifadelerini kullandı.

Toplumsal Tepkiler

Saldırıya karşı toplumsal tepkiler, siyasi parti liderleri ve sivil toplum temsilcileri tarafından dile getirildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, saldırı sonrasında kilisenin rahibi Anton Bulal'ı telefonla arayarak taziye dileklerini iletti. CHP lideri Özgür Özel ise kiliseyi ziyaret ederek başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

MİT ve Emniyet Operasyonları

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, daha önce 29 Aralık'ta İstanbul'daki kilise ve sinagoglara terör saldırısı hazırlığında olan 29 DEAŞ üyesinin MİT ve Emniyet'in ortak çalışmasıyla yakalandığını açıklamıştı. Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, 21 Aralık'ta da 32 ilde eşzamanlı düzenlenen operasyonlarda IŞİD zanlısı 304 kişinin yakalandığı duyurulmuştu. Bu operasyonlarda, 86 zanlı İstanbul, 39'u Ankara, 20'si İzmir'de gözaltına alınmıştı.

Saldırının Ardından Toplumsal Güvenlik

Türkiye'deki kilise ve sinagoglara yönelik artan tehditlere karşı alınan güvenlik önlemleri, toplumsal güvenliğin sağlanması adına büyük bir önem taşıyor. İstanbul'daki son saldırı, bu önlemlerin ne kadar kritik olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır.Katolik Kilisesi Olayında Bir Rus, Bir Tacik Yakalandı, Işi̇d Üstlendi

Yaşanan bu trajik olay sonrasında, Türkiye hükümeti tarafından atılacak adımların ve alınacak önlemlerin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Toplumsal birlikteliği güçlendirmek ve benzer olayları önlemek adına daha etkili tedbirler alınması gerekmektedir.

Editör: Kader GÜL