Suudi Arabistan'da, milyonlarca kişinin hac için ziyaret ettiği bölgelerde hurma hasadı başlamıştır. Hac ibadetini tamamlayan ve ardından Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret etmek için Medine-i Münevvere'ye gelen hacılar, Medine-i Münevvere'nin hurma bahçelerinden aldıkları taze hurmaları memleketlerinde "hayırlı olsun" ziyaretine gelen misafirlere ikram etmek için kullanmaktadır.

Putin'den Ukrayna'ya Barış Çağrısı: Müzakerelere Başlayabiliriz Putin'den Ukrayna'ya Barış Çağrısı: Müzakerelere Başlayabiliriz

Süleyman Uzunoğlu, Medine-i Münevvere'de hurma ticaretiyle uğraşan ve 25 yıldır bu alanda deneyimi olan bir tüccardır. Hem hacılara en kaliteli hurmaları sağlamakta hem de kiraladığı bahçedeki yüzlerce hurma ağacından meyve hasadını gerçekleştirmektedir. Uhud Dağı'nın eteğinde bulunan Osmanlı Hurma Bahçesi'nde, Süleyman Uzunoğlu özel kıl çadırlar ve yer minderleriyle misafirlerini ağırlamaktadır. Bahçede kurulan özel stantlarda cam bardakta servis edilen özenle demlenmiş çay eşliğinde hurma satışı yapılmakta ve önce misafirlere ikram edilmektedir. Hacılar genellikle fiyat, dayanıklılık ve lezzet bakımından tercih ettikleri Mebrum, Sugayi ve Acve gibi üç ana hurma çeşidini seçmektedir. Suudi Arabistan'da yetişen diğer hurma çeşitleri olan Amber, Mecdul, Hudri gibi hurmalar da mevsimine bağlı olarak satışa sunulmaktadır. Hurma fiyatları kilogram başına 20 ile 50 Suudi Arabistan Riyali arasında değişmektedir ve hasat zamanı, büyüklük ve kalite gibi faktörlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Hacılar hurma alışverişini genellikle Medine'den gerçekleştirmektedir.

Süleyman Uzunoğlu, Türk hacıların ince kabuklu ve uzun ömürlü olduğu için ikram için Mebrum hurmasını tercih ettiğini, ayrıca Peygamber Efendimizin şifa amacıyla yenilmesini tavsiye ettiği Acve hurmasını da evlerinde bulundurmak ve hadisi şerifi yaşamak için satın aldıklarını belirtmektedir.

Süleyman Uzunoğlu ayrıca hurma ağacının insana benzer bir biyolojik yapısı olduğunu ve meyve verme özelliğine sahip olduğunu ifade etmektedir. Hurma ağaçları dişi ve erkek olarak büyümekte ve dişi hurma ağaçları erkek ağaçların polenlerinin döllenmesiyle meyve vermektedir. Bir hurma ağacının meyve vermeye başlaması için 5 yıl boyunca bakım ve sulama gerekmektedir. En verimli dönem ise 15 ila 45 yaş arasında olduğu kabul edilmektedir.

Editör: Egemen KEYDAL