Yeni Vergi Düzenlemeleriyle POS ve IBAN Kullandıranlara Ağır Cezalar Geliyor Yeni Vergi Düzenlemeleriyle POS ve IBAN Kullandıranlara Ağır Cezalar Geliyor

Dolar/TL kurunda uzun süredir devam eden yatay seyir bozuldu ve dolar adım adım 33 TL seviyesine doğru ilerliyor. Bu durum altın fiyatlarını doğrudan etkiliyor.

Gram Altın Fiyatlarında Kritik Seviye Aşıldı

Gram altın, bugün kritik seviyeyi aşarak rekor seviyelere yaklaştı. ABD ekonomisine dair olumsuz veriler, Fed'in faiz indirimi ihtimalini artırdı. Avrupa'daki siyasi istikrarsızlık da altını güçlü tutuyor. Merkez bankalarının altına yönelmesi, sarı metaldeki yükselişi tetikliyor. Özellikle Çin'in altına olan talebi de devam ediyor.

ABD Para Politikası ve Altın Fiyatları

Eski St. Louis Merkez Bankası Başkanı James Bullard, ABD'nin para politikasındaki gevşeme hızının yavaş olmasını beklediğini belirtti. Ancak son enflasyon verileri, Eylül ayında faiz indirimi için umut uyandırıyor. Altın fiyatlarındaki bu yükseliş, rekor seviyelere yaklaşmasına neden oldu.

Gram Altın ve Ons Altın Fiyatlarındaki Güncel Durum

19 Nisan 2024 tarihinde 2552 TL ile tarihi yüksek seviyeye ulaşan gram altın, bugün 2503 TL'ye kadar yükseldi. Güne 2489 TL'den başlayan gram altın, 2500 TL olan psikolojik sınırı aştı. Şu dakikalarda gram altın 2499 TL'den işlem görüyor. Gün içerisinde en düşük 2482 TL, en yüksek ise 2503 TL seviyeleri test edildi.

Ons altın fiyatları da güçleniyor. Ons altın güne 2360 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 2355 dolar, en yüksek de 2368 dolar seviyeleri görüldü. Ons altın şu sıralar 2363 dolardan işlem görüyor. Kapalıçarşı'da gram altın 2508 TL'den alınırken, 2515 TL'den satılıyor.

Merkez Bankalarının Altına Yönelmesi

Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan bir ankete göre, merkez bankalarının yüzde 69'u altının beş yıl içinde küresel rezervlerde daha yüksek bir paya sahip olacağını düşünüyor. Bu oran geçen yıl yüzde 62 iken, 2022'de yüzde 46 olarak kaydedilmişti. Özellikle merkez bankaları, önümüzdeki on iki ay içinde altın varlıklarını artırma konusunda iyimserler. Geçen yıl yüzde 71 olan bu oran, bu yıl yüzde 81'e yükselmiş durumda.

Konsey tarafından yapılan açıklamaya göre, anket sonuçları son iki yıldır küresel merkez bankalarının altına olan talebindeki sert artışı destekliyor. 2023 yılında merkez bankaları toplam 1.037 ton altını rezervlerine ekledi. 2022 yılındaki 1.082 tonluk alım hamlesine yakın seyreden altına yönelik merkez bankası talebi, anket sonuçlarına da yansımış durumda.

Altının Geleceği ve Yatırımcılar İçin Öneriler

Altın fiyatlarındaki bu yükselişin gelecekte de devam etmesi bekleniyor. Yatırımcılar için altın, güvenli liman olarak öne çıkıyor. Merkez bankalarının altına olan ilgisi, altın fiyatlarını desteklemeye devam edecek gibi görünüyor. Bu nedenle, altına yatırım yapmayı düşünenler için doğru zaman olabilir.

Editör: Kader GÜL