KAAN İlk Uçuşunu Bekliyor: Aralık Ayının Son Haftası Planlanıyor

Milli muharip uçak KAAN, uzun bir bekleyişin ardından Aralık ayının son haftasında gerçekleştirilmesi planlanan ilk uçuşa hazırlanıyor. Uçak, bu önemli aşamadan önce bir dizi kritik testi başarıyla tamamladı.

ChatGPT ve Yaratıcı Endüstriler ChatGPT ve Yaratıcı Endüstriler

TUSAŞ Mühendisleri, İlk Uçuş İçin Uçağı Eksiksiz Hazırlıyor

TUSAŞ mühendisleri, planlanan ilk uçuş için KAAN'ı eksiksiz bir şekilde hazırlamak için yoğun çaba harcıyor. Bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan ilk uçuş öncesinde yapılan testler, uçağın yer testlerine odaklanmış durumda.Milli Muharip Uçak KAAN İlk Uçuşa Hazır!KAAN, İlk Yer Testini Başarıyla Tamamladı!

Geçtiğimiz hafta sonu, TUSAŞ'ın geliştirdiği Milli Muharip Uçağı KAAN, ilk yer testini başarıyla tamamladı. Bu önemli adım, uçağın ilerleyen süreçte gerçekleştirilecek olan ilk uçuşa hazır olduğunu gösteriyor.

KAAN'ın Özellikleri ve Planlanan İlk Uçuş Tarihi

Milli muharip uçak KAAN'ın ilk uçuşu, 27 Aralık'ta gerçekleştirilmesi planlanıyor. Takvimlendirmeye göre, yerli motorun 2028'de hazır olması beklenirken, 2032'den itibaren KAAN'ın envantere girmesi hedefleniyor.

KAAN, İnsanlı ve İnsansız Uçaklarla Takım Olarak Çalışacak

KAAN, insanlı ve insansız uçakların takım olarak hareket edeceği bir konseptte çalışacak.

KAAN'ın Görev Yetenekleri ve Teknolojik Özellikleri

Kaan, etkin insan-makine takımlaşması ve bütünleşik pilot arayüzleri ile karmaşık harp ortamlarında pilotun ihtiyaç duyduğu karar desteğini sağlıyor. Ayrıca, gelişmiş sistemler sayesinde oluşan hasarı tespit ederek pilotlara anlık bilgi aktarabiliyor, bu da etkili sorti sayısını arttırıyor.

Yerli ve Milli Özellikler: Radar Dalgalarını Söndüren Kompozit Malzemeler

Yüzde 80'in üzerinde yerlilik oranı hedeflenen KAAN'da yerli motor çalışmalarının yanı sıra radar dalgalarını sönümleyen kompozit malzemeler de kullanılıyor. ASELSAN tarafından üretilen radarın yanı sıra elektronik harp sistemleri ve elektro optik 360 derece gözetleme sistemi de geliştiriliyor.

Milli Muharip Uçak, 5. Nesil Savaş Uçakları Arasında Öne Çıkıyor

Uçak, çift kuyruk, çift motor ve köşeli yapısıyla dikkat çekiyor. 21 metre uzunluğa, 6 metre yüksekliğe ve 14 metre kanat açıklığına sahip olan KAAN, 55 bin feet irtifaya çıkabiliyor ve sesten 1.8 kat daha hızlı uçabiliyor.

Editör: Kader GÜL