Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 31 Mart'ta gerçekleşecek olan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile iş birliğine kapıları kapattığını açıkladı. Bu önemli karar, siyaset sahnesinde büyük yankı uyandırdı. İnce, partisinin İstanbul dahil, seçime girebileceği tüm bölgelerde kendi adaylarını çıkaracaklarını belirtirken, CHP Sözcüsü Deniz Yücel ise İnce'nin görüşmelerde İzmir'de bir metropol ilçe belediye başkanlığı ve belli sayıda belediye meclis üyeliği talep ettiğini ifade etti.Muharrem İnce Seçim İş Birliğine Kapıları Kapattı Chp'nin Sert Yanıtı (1)

İnce'nin Eleştirileri ve Cevapları

İnce'nin düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun telefonlarına yanıt vermediği iddialarına da yanıt verildi. İnce, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, siyasetin farklı bir alan olduğunu ve nezaketin ön planda olması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca, İnce'nin CHP'yi eleştirdiği noktalardan biri, İsveç'in NATO üyeliği ve "terör bildirisi" konusundaki tutumları ile Genel Başkan Özgür Özel'in, Tunceli'den "Dersim" diye söz etmesiydi. İnce, bu durumu eleştirerek, seçmenin tutarlılık ve milli meselelere olan hassasiyetini vurguladı. "Rüzgâr gülü gibi dans eden siyasetle Erdoğan'ı yenemezsiniz" diyen İnce, CHP'nin tutarsızlıklarını gündeme getirdi.

İnce'nin İddiaları ve CHP'nin Yanıtı

CHP ise İnce'nin eleştirilerine sert bir yanıt verdi. İnce'nin "ayrı dünyaların insanlarıyız" ifadesine karşılık veren CHP, İnce'nin görüşmelerde İzmir'de talep ettiği belediye başkanlığı ve meclis üyeliği konusunda sürecin örgütleri ve tabanları için kabul edilemez bir noktaya taşındığını savundu.

Fransa'da Sol İttifak Kazandı ve Başbakan Attal İstifa Verdi Fransa'da Sol İttifak Kazandı ve Başbakan Attal İstifa Verdi

Seçim Yarışında Memleket Partisi Adayları

Muharrem İnce'nin açıklamalarının ardından Memleket Partisi, 13 farklı yerde adaylarını açıkladı. İstanbul'da eski CHP Milletvekili Mehmet Sevigen dahil 3 aday adayının bulunduğunu belirten İnce, adaylarını gelecek hafta açıklayacaklarını ifade etti.

Eski CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen'in Memleket Partisi'ne katılması ise dikkat çekici bir gelişme oldu. Sevigen'in, CHP'den ihraç edilmesi ve şu an Memleket Partisi adayı olarak gösterilmesi, siyasi kulisleri hareketlendirdi.Muharrem İnce Seçim İş Birliğine Kapıları Kapattı Chp'nin Sert Yanıtı (2)

CHP'den Gelen Yanıt ve Müzakerelerin Durumu

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, İnce'nin açıklamalarının ardından sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı. Yücel, Memleket Partisi ile yapılan müzakerelerin adaylıklar konusunda uzlaşılamaması nedeniyle tıkandığını belirtti. Ayrıca, İnce'nin eleştirilerini olumlu bir sonuç alınması durumunda yapılmayacağını ifade etti.

Muharrem İnce'nin CHP ile olan iş birliği kapısını kapatması ve sert eleştirilere yönelmesi, Türk siyasetinde önemli bir gündem oluşturdu. Memleket Partisi'nin adaylarını açıklamasıyla birlikte, yerel seçimlerdeki rekabet daha da kızışacak gibi görünüyor. Bu gelişmelerin siyasi arenada nasıl bir etki yaratacağını önümüzdeki günlerde görmek mümkün.

Editör: Kader GÜL