Nâzım Hikmet, Türk edebiyatının en önde gelen şairlerinden biri olarak, 122. doğum gününde özel etkinliklerle anılmaya hazırlanıyor. Bu büyük şairin mirası ve etkisi, İstanbul'da düzenlenecek çeşitli etkinliklerle yaşatılacak.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde Unutulmaz Bir Anma

Türk şiirinin büyük ustası Nâzım Hikmet'in 122. doğum günü anma etkinlikleri, 14 Ocak Pazar günü saat 15.00'te Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı– Şişli Belediyesi iş birliğinde Şişli Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde başlayacak. Vakıf Genel Sekreteri Turgay Fişekçi'nin açılış konuşmasıyla başlayacak etkinlikte, Aslı Öngören, Esen Koçer, Emre Çağrı Akbaba gibi önemli isimler Nâzım Hikmet'in şiirlerini seslendirecek. Anma programı, Mazlum Çimen'in dinletisiyle ve Nebil Özgentürk'ün hazırladığı Nâzım Hikmet Belgeseli'nin gösterimiyle sona erecek. Bu özel etkinliğe katılmak, Nâzım Hikmet'in eserlerine bir saygı duruşunda bulunmak isteyen herkes için ücretsiz ve açık bir etkinlik olacak.

Gelenekselleşen "Nâzım’a Karanfiller" Anması Sarıyer Tarabya’da

15 Ocak Pazartesi günü saat 11.00’de, Sarıyer Belediyesi'nin düzenlediği ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın katılım sağladığı "Nâzım’a Karanfiller" anması, Sarıyer Tarabya'da gerçekleşecek. Bu geleneksel etkinlik, Nâzım Hikmet'in yaşadığı coğrafyada onu anmak ve eserlerine olan sevgiyi paylaşmak isteyen herkesi bir araya getirecek.

Memleketimden İnsan Manzaraları Fotoğraf Yarışması'nda Türkiye'nin Göz Kamaştıran Anları

15 Ocak günü saat 18.00’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı’nın ev sahipliğinde, Şişhane’de bulunan Metrohan’da “Memleketimden İnsan Manzaraları Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni gerçekleşecek. Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) iş birliğiyle düzenlediği bu yarışmaya Türkiye'nin 51 ilinden 346 katılımcı başvuru yaptı. Yarışmada üç ödül ve üç mansiyonun yanı sıra 15 katılımcının fotoğrafları da sergilenmeye lâyık görüldü. Yarışmanın ödül alan ve sergilenmeye değer görülen 105 fotoğrafı, yine İBB Kültür desteğiyle Şubat ayında Mecidiyeköy Sanat’ta açılacak sergide gösterilecek.

Harry Potter'ın İlk Baskısı Rekor Fiyata Satıldı! İşte Rekor Fiyat? Harry Potter'ın İlk Baskısı Rekor Fiyata Satıldı! İşte Rekor Fiyat?

Bu etkinlikler, Nâzım Hikmet'in yaşamının ve sanatının çeşitli yönlerini kutlamak adına düzenleniyor. Bu büyük etkinliklere katılım, sadece Nâzım Hikmet'in mirasına değil, aynı zamanda Türk kültürüne ve sanatına olan bir sevgi ifadesidir.

Editör: Kader GÜL