Tataristan'da Uçak Kazası: 3 Ölü, 1 Yaralı Tataristan'da Uçak Kazası: 3 Ölü, 1 Yaralı

New York Times gazetesine göre, FBI, bağış sorumlusu olan Brianna Suggs'ın evinde arama yaparak Suggs'ı sorguladı. Suggs, 2021 yılında Adams'ın seçim kampanyası için 18 milyon dolardan fazla bağış toplamıştı.

Sorular arasında Belediye Başkanı Adams'ın 2021 seçim kampanyası sırasında, Brooklyn'deki bir inşaat şirketi ve Türk hükümetiyle işbirliği yapmış olup olmadığı da bulunuyor. İddialara göre, Adams'ın kampanyası para karşılığında söz konusu inşaat şirketi ve Türk yetkililere çıkar sağlamış olabilir.

Eric Adams, Türkiye ile yakın ilişkileriyle biliniyor ve Türkiye'yi en çok ziyaret eden ABD'li belediye başkanı olarak tanınıyor. Adams, 6 Şubat depremleri sonrası Türkiye'ye ziyaretinde "Sizler benim arkadaşlarım, kardeşlerimsiniz" demişti.

Haberin ardından Eric Adams, Washington'daki toplantılarını iptal ederek New York'a döndü. Adams, kampanyasının tüm etik değerlere uygun olduğunu savunuyor.

Reuters'a göre, FBI konuyla ilgili yorum yapmadı ve Washington'daki Türkiye Büyükelçiliği'nden bir sözcü, iddialardan yeni haberdar olduklarını belirtti. Şu an için Adams'a yönelik bir suçlama bulunmuyor.

New York Belediye Başkanı Eric Adams'ın seçim kampanyasıyla ilgili yürütülen soruşturma, Türkiye ile olan bağlantılarına odaklanıyor. Brianna Suggs'ın evinde yapılan arama ve sorgulama, Adams'ın kampanyasına yapılan 18 milyon dolarlık bağışın yasal olup olmadığını araştırıyor.

Soruşturma kapsamında, Adams'ın 2021 seçim kampanyası sırasında Brooklyn'deki bir inşaat şirketi ve Türk hükümetiyle işbirliği yapmış olup olmadığı da inceleniyor. İddialara göre, kampanya karşılığında söz konusu inşaat şirketi ve Türk yetkililere çıkar sağlamış olabilir.

Eric Adams, Türkiye ile yakın ilişkileriyle tanınıyor ve Türkiye'yi en çok ziyaret eden ABD'li belediye başkanı unvanını taşıyor. 6 Şubat depremleri sonrasında yaptığı Türkiye ziyaretinde, "Sizler benim arkadaşlarım, kardeşlerimsiniz" ifadesini kullanmıştı.

Haberin ardından Eric Adams, Washington'daki toplantılarını iptal ederek hemen New York'a döndü. Adams, kampanyasının tüm etik değerlere uygun olduğunu iddia ediyor.

FBI konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmazken, Washington'daki Türkiye Büyükelçiliği'nden bir sözcü ise iddialardan yeni haberdar olduklarını belirtti. Şu an için Adams'a yönelik herhangi bir suçlama bulunmuyor.

Editör: Kader GÜL