Baldıran Otuyla Zehirlenerek Ölen Kişilerin Yüzünde Gülümse mi Oluyor?Adsız tasarım - 2023-04-05T212733.776
Bir Instagram hesabı tarafından 25 Ağustos 2021 tarihinde paylaşılan fotoğrafta Baldıran otunun insanları yüzlerinde bir gülümseme bırakarak öldürdüğü iddia edildi. Paylaşım 12 bin 350 defa beğenilmiş.
Bilimsel adı Conium maculatum olan Baldıran otu bitkisi, çok zehirlidir. Eğer bir kişi bu bitkiyi yediği için zehirlenip ölürse yüzünde kocaman bir gülümseme olur.Adsız tasarım - 2023-04-05T212708.707

Samsun İlkadım Ormanı Güzellikleri Nelerdir? Samsun İlkadım Ormanı Güzellikleri Nelerdir?

Baldıran Otuyla Zehirlenerek Ölen Kişilerin Yüzünde Gülümse mi Oluyor?
Söz konusu iddia çeşitli aralıklarla birçok sosyal medya hesabı tarafından da paylaşılmış.
Baldıran Otu Zehirli Bir Bitki mi?
Halk arasında “Baldıran otu” olarak bilinen “Conium Macatalum” zehirli bir bitkidir. Maydanozgiller ailesinden olan bu bitki maydanoza benzeyen yaprakları nedeniyle maydanoz zannedilip yenilerek çeşitli vakalara sebep olabiliyor. Özellikle solunum yollarını etkileyen bu bitki, yüksek dozda alındığında ölüme yol açabilir. Bu zehrin aynı zamanda vücuttaki kas grupları üzerinde de çeşitli kasılmalara sebep olabileceği de uzmanlar tarafından belirtilmiş.

İddia sahibinin referans gösterdiği kaynakta bitki; yaprakları, çiçekleri, tohum yapısı, kokusu, tıbbi kullanım alanları gibi başlıklar altında incelenmiş ve bu konular hakkında okuyucuya bilgi verilmiş. “Diğer Bilgiler” başlığında ise iddia sahibinin referans verdiği bilgi verilmiş ve Baldıran otunun yüz kaslarını etkilediği ve ölen kişinin suratında “gülüyormuş” ifadesi veren bir görüntünün oluştuğu söylenmiş.
Bu bağlamda baldıran otunun etkileri araştırıldığında karşımıza bu bitkinin Oenanthotoxin adı verilen bir kimyasal salgıladığı görülüyor. Bu kimyasalın insan vücuduna olan etkileri ise ölümcüldür. Bu kimyasalın ağız yoluyla yutulması durumunda insanlarda kusma, ağızda kan lekeli köpüklenme gözlemlenmiştir.
Tarih boyunca baldıran zehri kullanılmış ve etkilerini insanlar gözlemlemiş ve bu zehrin insanların kaslarında spazmlara sebep olabileceğini bundan dolayı da insanların suratının gülüyormuş gibi bir ifade alabildiğini görmüşlerdir. Baldıran otuyla etkileşim dolayısıyla kas spazmları gözlemlenebilse de tıbbi vakaları inceleyen makaleler tarandığında bu detayla her zaman karşılaşılmıyor. Dolayısıyla Baldıran otundan kaynaklı zehirlenmelerin tamamında insanların gülümseyerek öldüğü bilgisi çarpıtılmış.Adsız tasarım - 2023-04-05T212641.901Baldıran Otuyla Zehirlenerek Ölen Kişilerin Yüzünde Gülümse mi Oluyor?
İddia KISMEN YANLIŞ
Bir Instagram hesabı tarafından paylaşılan gönderide Baldıran otu zehrinin insanları suratlarında gülümseme ifadesi ile öldürdüğü iddia edilmişti. Baldıran otu salgıladığı kimyasallar sayesinde insan vücudunda çeşitli komplikasyonlara sebep olabiliyor. İnsanın solunum yollarını çökerterek ölmesine sebep olan bu zehir bunun yanı sıra kas spazmlarına da yol açıyor. Bu nedenle bazı vakalarda yüz kaslarındaki kasılmalar nedeniyle ölen kişilerde gülümseme oluşturması ihtimal dahilindeyse de bu durum her zaman gözlemlenmiyor.
Sonuç olarak;

Baldıran otunun insanları yüzlerinde gülümseme bırakarak öldürdüğü iddiası kısmen yanlış.

Editör: Egemen KEYDAL