Otomobil fiyatlarının artması, çıkma parça talebini artırdı

Türkiye'de otomobil fiyatlarının artması, çıkma parça talebini de artırdı. Çıkma parça satıcıları, orijinal parçaya göre daha ekonomik olduğu için talebin son zamanlarda arttığını belirtiyor.

Otomotiv sektöründe yaşanan fiyat artışları, araç sahiplerinin de bütçelerini zorluyor. Bu nedenle, araçlarını sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütebilmenin yolunu arayanlar, çıkma parçaya yöneliyor.

Çıkma parça satan firmalar da, otomobillerdeki fiyat artışıyla birlikte çıkma parçaya talebin arttığına dikkat çekiyor.

Yarı yarıya fiyat farkı

Isparta Çıkmacım'ın sahibi Süleyman Emiral, "Çıkma parçayı daha çok parası olmayan tercih ediyor. Orijinal parçaya göre daha ekonomik. Bir de eski model araçların, parçalarının orijinalleri artık üretilmiyor hatta bazı parçaların yan sanayii bile yok. Böyle olunca da vatandaş çıkma parçayı tercih ediyor. Özellikle pandemiden sonra çıkma parçaya talep arttı. Pandemiden önce bu kadar tercih edilmiyordu. Orijinal parçadaki artış ve çıkma parçanın bire bir orijinal olması nedeniyle vatandaş çıkma parçayı talep ediyor. Çıkma parçalarımızın fiyatı da aracın modeline ve ürünün hasarına göre değişiyor" dedi.

Yalçın Otomotiv'in sahibi Hasan Yalçın da çıkma parçaya talebin son zamanlarda iyice arttığını şu sözlerle anlattı:

"Biz yaklaşık dört yıldır bu işi yapıyoruz ve çıkma parçaya talep önceki yıllara oranla arttı. Müşterilerimize orijinal parçanın olduğunu söylüyoruz ancak tercih etmiyorlar, birçoğu orijinalini alamıyor. Çıkma ile orijinal arasında yarı yarıya fiyat farkı var. Örneğin orijinal bir krank fiyatı 11 bin TL, biz de çıkması ise 6 bin TL. Bire bire aynı olduğundan müşteri çıkmayı alıyor."

Çıkma parçanın avantajları

ŞOK Aktüel Kataloğu: İndirimli Ürünler ve Kampanyalar Sizi Bekliyor! ŞOK Aktüel Kataloğu: İndirimli Ürünler ve Kampanyalar Sizi Bekliyor!

Çıkma parçanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Ekonomiktir. Orijinal parçaya göre daha uygun fiyatlıdır.
Kalitelidir. Çıkma parçalar, kazalı araçlardan elde edilir ve bu araçlardaki parçalar, orijinal parçalarla aynıdır.
Güvenlidir. Çıkma parçalar, güvenilir firmalardan temin edildiği takdirde, güvenlidir.
Çıkma parça alırken dikkat edilmesi gerekenler

Çıkma parça alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar şunlardır:

Çıkma parçanın, aracınıza uygun olup olmadığından emin olun.
Çıkma parçanın hasar durumunu kontrol edin.
Çıkma parçayı güvenilir bir firmadan temin edin.
Sonuç olarak, otomobil fiyatlarındaki artış, çıkma parça talebini artırdı. Çıkma parçalar, ekonomik, kaliteli ve güvenli olmaları nedeniyle, araç sahipleri için iyi bir seçenektir.