Özellikle pandemi döneminde yaşanan çip krizi ve araç tedarik sorunları sona ermiş, ancak bu kez stok birikimi yaşanıyor. Markalar, stokları azaltmak ve satışları artırmak için kampanyalara başvuruyor. Sıfır kilometre araçlarda fiyatlar pandemi başladığından beri ilk kez aylık bazda artış yaşamıyor, hatta düşüş yaşanıyor. İkinci el araç pazarında ise satışlar ve fiyatlar düşüş eğiliminde. Sektör temsilcileri, asıl kaybın 2024 yılında olabileceğini öngörüyorlar.

Otomobil, tekrar bir "yatırım aracı" haline gelmiş ve yılın ilk yarısında satışlar rekor seviyedeymiş. Ancak krediye erişim sorunları ve alım gücündeki düşüşle birlikte dengeler değişmiş. 'Al-sat'çılar piyasadan çekilmiş ve bayiler gerçek alıcıları aramış. Ancak finansman sorunları ve alım gücündeki düşüşle gerçek alıcıların talepleri keskin bir şekilde azalmış.

Fiyatlar konusunda, döviz kurlarının istikrarlı seyretmesi nedeniyle büyük bir değişiklik olmadığı belirtilmiş. Sıfır kilometre araçlarda fiyatlar düşüş yaşanırken, ikinci el araç pazarında ekim ayının ilk 20 gününde fiyatlar yaklaşık %9 oranında düşmüş.

Buna ek olarak, mevduat faizlerinin artması ve bölgesel belirsizliklerin, otomobil alıcılarını ikinci el araçlara yönlendirdiği belirtilmiş. Yerli araçlara olan ilginin devam ettiği, ancak yüksek donanımlı ve üst segment araçlarda talebin yavaşladığı ifade edilmiş. Sıfır kilometre araçlarda talep daralmasının 2024 yılında satışları daha fazla etkilemesi bekleniyor.

Vergi Denetimi Nasıl Yapılır ve Neden Önemlidir? Vergi Denetimi Nasıl Yapılır ve Neden Önemlidir?

Otomotiv piyasasında talepteki yavaşlama nedeniyle finansman kampanyalarının hız kazandığı ve firmaların stoklarını azaltmak ve satışları artırmak için çeşitli kampanyalar düzenlediği belirtilmiş. Kampanyalarda indirimler 180 bin TL'ye kadar çıkabiliyor.

Editör: Kader GÜL