7 Ekim 2023 tarihinde başlayan İsrail-Filistin savaşı, Gazze'de devam eden soykırıma destek veren firmalar için Türkiye'de geniş çaplı bir boykot dalgasını başlattı. Savaş sürecinde, dünyaca ünlü yiyecek, içecek, gıda, giyim, ve akaryakıt sektörlerinde faaliyet gösteren birçok firma boykot edildi. Türk vatandaşları, İsrail boykot mallarını satın almayarak bu harekete destek verdi.

Pizza Hut ve İsrail Boykotu

İsrail'e destek verdiği iddia edilen Pizza Hut, savaşın hemen ardından sosyal medyada büyük bir infiale neden oldu. İsrail askerlerinin elindeki Pizza Hut kutuları, Twitter üzerinde #PizzaHutBoykot başlığı altında gündeme geldi. Kullanıcılar, Pizza Hut'un İsrail ordusuna yemek gönderdiğine dair paylaşımlar yaparak şirketi kınadı. Pizza Hut'ın İsrail temsilciliği tarafından paylaşılan fotoğraflar, sosyal medyada geniş bir yankı uyandırdı ve milyonlarca kişi #PizzaHutBoykot etiketiyle bu olaya tepki gösterdi.

Pizza Hut'un Kimin Olduğu ve Sahibi

Pizza Hut, dünyanın en büyük pizza zincirlerinden biri olarak öne çıkıyor. ABD merkezli Yum Brands şirketine ait olan Pizza Hut, aynı zamanda KFC, Taco Bell, WingStreet ve A&W gibi markalara da sahiptir. 1958 yılında Frank ve Dan Carney kardeşler tarafından kurulan Pizza Hut, kısa sürede Amerika Birleşik Devletleri'nde en popüler pizza zincirlerinden biri haline geldi.

Vergi Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Vergi Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1970'lerde uluslararası pazarlara açılan Pizza Hut, günümüzde 90'dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Toplamda dünya genelinde 18 binin üzerinde restoranı bulunan Pizza Hut, Türkiye'de de yaklaşık 100 restorana sahiptir.

Ancak, Pizza Hut'un sahibi olan Yum Brands, uluslararası bir şirket olması sebebiyle bu boykotun etkilerini minimize etme çabasındadır.

Editör: Kader GÜL