Rize'de Tıp Fakültesi Öğrencileri, Trabzon'da Çocuklar İsrail'i Protesto Etti


Rize ve Trabzon'da, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için yürüyüşler düzenlendi.

Rize'de tıp fakültesi öğrencileri, İsmail Kahraman Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Türk ve Filistin bayrakları ile "Beyaz önlüklerimiz kana bulanmasın", "Hastaneye saldırı savaş suçudur" yazılı dövizler taşıyan grup, Cumhuriyet Caddesi'nden 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na kadar "Hekimlerden Sessiz Yürüyüş" gerçekleştirdi.

Grup adına açıklama yapan İrfan Avdan, işgalci İsrail'in Filistin'de yıllardır devam ettirdiği sistematik işgal ve zulmün, 7 Ekim'den bu yana soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlara ulaştığını söyledi.

"İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal edilerek binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katledilmiştir"

Gazze'deki büyük katliamın bütün dünyanın gözü önünde devam ettiğini vurgulayan Avdan, "İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal edilerek binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katledilmiştir. Ayrıca tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmetlerinin sunumu da engellenerek, kuvözdeki bebeklerin dahi ölümüne neden olunmuştur." dedi.

Trabzon Hava Durumu Trabzon İçin Bugün, Yarın ve 15 Günlük Hava Durumu Nasıl Olacak? 27 Nisan 2024 Trabzon Hava Durumu Trabzon İçin Bugün, Yarın ve 15 Günlük Hava Durumu Nasıl Olacak? 27 Nisan 2024

Avdan, İsrail'in saldırılarına karşı tepki göstermeye, Gazze'deki sivillerin hayatının korunması adına hekimlik mesleğine yakışır bir duruş ortaya koymaya kararlı olduklarının altını çizdi. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Trabzon'da çocuklar Gazze'deki akranları için yürüdü

Trabzon'da, "Özgür Gazze için Çocuk Yürüyüşü" gerçekleştirildi.

Özgür Mescid-i Aksa Platformunca organize edilen etkinliğe aileleri ile katılan çocuklar, Kahramanmaraş Caddesi'nden Atatürk Alanı'na kadar yürüdü.

Gazze'de çekilen çeşitli fotoğrafları taşıyan çocuklar, yürüyüş sırasında "Çocuklar ölmesin, çocuklar büyüsün", "Gazze, Trabzon omuz omuza", "Filistin'de iyilik kötüleri yenecek" sloganları attı. Yoğun katılımın olduğu gruptaki çocuklardan bazıları, alanda kurulan platforma çıkarak şiir ve ilahi okudu. 11 yaşındaki Muhammed Kayra Şeras'ın, Gazzeli çocuklara hitaben yazdığı mektubu okudu etkinlik, duanın ardından tamamlandı.

Mektupta şu ifadeler yer aldı:

"Sevgili Gazzeli kardeşlerim,

Biz sizleri çok seviyoruz. Sizlere olan sevgimizi anlatmak için bu mektubu yazdım.

Gazze'de yaşananlar bizleri çok üzüyor. Sizlerin acılarını yüreğimizde hissediyoruz.

İsrail, sizlere büyük bir zulüm uyguluyor. Sivil halka yönelik saldırıları durdurmalı.

Size inanıyoruz. Bu zulmün mutlaka sonu gelecek.

Sabırlı olun. Dualarımız sizinle.

Sizleri çok seviyoruz."

Rize ve Trabzon'da düzenlenen yürüyüşler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı.

Rize'deki yürüyüşte konuşan İrfan Avdan, İsrail'in saldırılarını "soykırım" olarak nitelendirdi. Avdan, "İsrail, sivil halka yönelik saldırılarını durdurmalı. Gazze'deki insani krize derhal son verilmeli." dedi.

Trabzon'daki yürüyüşe katılan çocuklar, Gazze'deki akranlarına desteklerini iletti. Çocuklar, "Çocuklar ölmesin, çocuklar büyüsün" sloganı atarak, İsrail'in saldırılarını kınadı.

Yürüyüşler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının uluslararası toplum tarafından tepkiyle karşılandığını gösterdi.

Editör: Kader GÜL